Padli tri obvinenia v rámci akcie Pilát. Všetci majú väzbu na finančnú správu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

NAKA včera v rámci akcie pod krycím názvom Pilát zadržala 4 osoby. Podľa našich informácií trom z nich dnes vyšetrovateľ vzniesol obvinenia.

Má ísť o bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha, exšéfa sekcie boja proti podvodom u daniarov Ladislava Hannikera a bývalého šéfa bratislavských colníkov Milana Guťana.

Polícia ich viní z korupcie v súvislosti s tým, že mali vyberať akési „výpalné“ od podnikateľov, ktorým za to mali sľúbiť, že v ich prevádzkach nebudú robiť colné kontroly.

„V rámci akcie Pilát vzniesol vyšetrovateľ NAKA obvinenie trom osobám. Ladislavovi Hannikerovi za pokračujúci obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku, Danielovi Čechovi za pokračujúci prečin nepriamej korupcie a Milanovi Guťanovi za pokračujúci prečin nepriamej korupcie,“ potvrdila policajná hovorkyňa Karolína Barinková.

Dvestotisíc eur

„Osoby sú podozrivé zo spáchania korupčnej trestnej činnosti, ktorej sa mali dopúšťať v období rokov 2017 až 2021 so spôsobením škody vo výške viac ako 200-tisíc eur,“ uviedla po zadržaní polícia.

„Ide o podozrenie z korupčnej trestnej činnosti, ktorá mala spočívať v tom, že boli odvádzané finančné prostriedky osobám z prostredia finančnej správy v súvislosti s tým, aby nedochádzalo k vykonávaniu colných kontrol u vybraných veľkých podnikateľských subjektov," priblížil v utorok špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Prečítajte si tiež:

Vysokopostavení funkcionári

Daniel Čech pôsobil aj ako viceprezident finančnej správy. Figuroval v kauzách Mýtnik, Judáš aj v prípade uplácania Františka Böhma.

Čech sa priznal, že od Františka Imreczeho vzal úplatok 200-tisíc eur. Tvrdil, že išlo o poďakovanie za postup pri zmanipulovaných nákupoch informačných systémov pre Finančnú správu, ktoré nakúpil štát od podnikateľa Michala Suchobu a firmy Alexis.

Ladislav Hanniker bol šéfom sekcie boja proti daňovým podvodom. Na post nastúpil v roku 2016, po tom, ako z neho odišiel na vlastnú žiadosť Daniel Čech.

Po štyroch rokoch sa skončiť rozhodol aj Hanniker. Dôvod neuviedol. 

Milan Guťan pôsobil ako vedúci colnej stanice SCÚ Bratislava a bol konateľom spoločnosti CHDU. Poslanec Jozef Rajtár vtedy vyhlásil, že projekt eKasy je šitý na mieru práve spoločnosti CHDU.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.