Dovolenka v Chorvátsku drahšia ako v minulosti. Ponúkame niekoľko tipov, na čom môžete ušetriť

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia/Carolyn Jenkins/Alamy Live News

Chorvátsko je každoročne jednou z najnavštevovanejších destinácií Slovákov. Cesta autom tam trvá len pár hodín, najnovšie letecky necelú hodinu. Ponúkame vám prehľad toho, na čo sa vy a vaša peňaženka pred cestou máte pripraviť, prípadne aké alternatívy zvoliť, keď chcete ušetriť.

Dovolenka v Chorvátsku vás vo všeobecnosti bude stáť viac ako minulé roky. Zdražovanie sa dotklo všetkých sektorov - od benzínu cez potraviny až po ubytovanie. Vo všetkom sa však dá nájsť lacnejšia alternatíva. 

Do Chorvátska letecky, autom, ale aj vlakom

Ak ste sa rozhodli vyriešiť dopravu do Chorvátska samostatne, nezávisle od cestovnej kancelárie, máte k dispozícii viacero alternatív.

Do Chorvátska môžete ísť letecky priamo z Bratislavy. Jednosmerná letenka nízkonákladovej spoločnosti Bratislava – Záhreb sa momentálne začína na cene 14 eur. Odtiaľ môžete ísť k moru autobusom, napríklad do Crikvenice (cena lístka sa začína na 16 eurách), kde ste za niečo cez 2 hodiny, na Krk to trvá menej ako 3 hodiny (lístok od 24 eur) alebo do Zadaru za 3 a pol hodiny (od 18 eur na osobu).

Výhodnou a pomerne pohodlnou alternatívou môže byť aj vlak. Jednou z možností je napríklad priame vlakové spojenie z Bratislavy do Splitu. Cenovo sa pohybuje od 30 eur za dospelú osobu a od 15 eur za dieťa. V rovnakej cene nájdeme napríklad spojenie Viedeň a Záhreb. O niečo drahšou alternatívou je napríklad priame vlakové spojenie zo susedného Maďarska, jednosmerný lístok na trase Budapešť - Záhreb sa začína na cene 51 eur.

Prečítajte si tiež:

Alternatívou pre cestu do Chorvátska môže byť aj priame autobusové spojenie z Bratislavy. Napríklad do Splitu sa cena lístka začína na 60 eurách, do Záhrebu od 35 eur na osobu.

Mnoho turistov podľa cestovných kancelárií stále uprednostňuje do Chorvátska cestu autom. Cena benzínu a nafty je v priemere na podobných hodnotách ako u nás. 

Čo sa týka ciest v krajine, na mnohých úsekoch v Chorvátsku momentálne prebiehajú opravy. Podľa portálu hak.hr bude väčšina z nich ukončená do polovice júna, prípadne prvého júla.

Vzhľadom na to, že krajina je už súčasťou schengenského priestoru, aj prechod hranicami bude jednoduchší a rýchlejší. 

Prečítajte si tiež:

Ubytovanie je v niektorých lokalitách lacnejšie

Cenu vašej dovolenky v Chorvátsku môže ovplyvniť aj výber lokality, v ktorej sa ubytujete. Medzi drahšie oblasti patria Dubrovník, Split či Hvar. Medzi lacnejšie patria napríklad Makarská či Crikvenická riviéra.

Napríklad, ubytovanie v hlavnej sezóne na Crikvenickej riviére na týždeň pre štvorčlennú rodinu môžete nájsť momentálne aj za 600 eur, na Hvare sa ceny pohybujú od 800 eur.

Ako uvádzajú cestovné kancelárie, Slováci vyhľadávajú najčastejšie hotely na Istrii, kde sa nedávno objavil problém s ropnými škvrnami. Z pláží by už mali byť odstránené, rovnako bezpečná má byť aj voda. „Pláže na Istrii sú na sezónu pripravené, kvalita vody je v poriadku, turisti sa môžu kúpať bez obmedzení,“ informovala hovorkyňa CK Čedok Kateřina Pavlíková.

Prečítajte si tiež:

Obchody v letoviskách v nedele budú otvorené

V Chorvátsku schválili zákon, na základe ktorého musia byť obchody v nedeľu zatvorené. Zatvorených obchodov v dovolenkových lokalitách sa však netreba obávať.

Ako uviedol šéf marketingu CK Satur Tomáš Gašpierik, v prevažnej väčšine pobrežnej časti Chorvátska budú obchody počas letnej sezóny otvorené bez obmedzenia. „Cestovný ruch je počas leta na pobreží hlavným zdrojom príjmu pre obchodníkov, nebudú sa chcieť oň pripraviť,“ konštatuje Gašpierik.

Čo sa týka cien potravín, podobne ako u nás a v iných krajinách Európy, stúpli. Podľa Gašpierika však momentálne nepresahujú tie na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

Ako dodala Pavlíková, ceny sa líšia aj podľa toho, či budete nakupovať v supermarkete alebo v lokálnych obchodoch a na trhoviskách. Lacnejšie nakúpite vo väčších supermarketoch. 

Rovnako stúpli aj ceny v reštauráciách. Napríklad pizzu si kúpite za približne 10 až 15 eur, mimo turistických oblastí od 7 eur. Pollitrové pivo vás vyjde na približne 3 eurá, lacnejšie je lokálne pivo než to dovezené. Dve osoby vyjde jedlo v priemernej reštaurácii približne na 20 eur.

Pri ceste do Chorvátska si už nemusíte meniť peniaze, od začiatku roka sa tu platí eurom. Ak však máte doma stále nejaké kuny, môžete ich zobrať so sebou a chorvátske banky vám ich vymenia: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.