Ranč, kde lev usmrtil majiteľa, fungoval bez povolení. Najavo vyšli viaceré zarážajúce skutočnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ranč pri Žiline, kde v utorok lev usmrtil majiteľa, fungoval bez potrebných povolení. Veterinári im viackrát vyčítali zlé podmienky, nevhodné pre chov nebezpečných živočíchov.

Po tragédii vyšli najavo viaceré zarážajúce skutočnosti. Veterinárna správa kontrolovala chov pravidelne a od roku 2019 tam už povolenie na chov vôbec nemali.

Napriek tomu do prevádzky chodili ľudia a platili vstupné. Kŕmenie šeliem tu navyše ponúkali ako platenú atrakciu.

​Veterinári pravidelne vyčítali najmä veľmi stiesnené priestory pre veľký počet zvierat. Do osudného dňa tam mali 18 levov a tigrov. Na porovnanie, v bojnickej ZOO majú tri levy.

Po tom, ako chov pri Žiline zakázali, chcel ranč zvieratá ponúknuť veľkým licencovaným zoologickým záhradám. Tie ich neprijali, lebo sami na to nemajú dostatočne veľký priestor.

Policajti na ranči zastrelili jednu šelmu a druhú, ktorá bol tiež v blízkosti obete, usmrtil veterinár.

Prečítajte si tiež:

​Podľa člena rady Európskej asociácie Zoologických záhrad Ericha Kočnera vie slovenská legislatíva rýchlo riešiť zákazy, ale nemáme vyriešené preventívne opatrenia.

„Je veľmi dôležitá aj výchovno-vzdelávacia a pedagogická činnosť, ktorú moderné zoologické záhrady vyvíjajú. To je aj jeden z argumentov, prečo nie každé zariadenie tohto typu môže byť štátom uznané,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

​V ohrození je aj zvyšných šestnásť šeliem, ktoré v ranči pri Žiline ostali. Ponúknu ich na predaj a skúšať to budú aj v zahraničí. Ak sa to nepodarí, podľa ministra Jozefa Bíreša to budú riešiť radikálne – usmrtia ich.

Bíreš zároveň sľúbil, že zistí, kto zlyhal, keď ranč s nebezpečnými zvieratami fungoval napriek zákazu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.