Domáce

V rómskej osade pri Trebišove vyriešili problém so psami

Túlavý pes
Túlavý pes Zdroj: TASR

Akcia sa uskutočnila v rámci kastračného progamu.

Problém s premnoženými psami v rómskej osade v Trebišove pomohol riešiť kastračný program, ktorý tam uplynulé dni realizovala skupina veterinárov a dobrovoľníkov v spolupráci s mestom a mestskou políciou. Nechcené šteňatá a niektoré dospelé psy v zlom stave, ktoré v osade žili v hrozných podmienkach, šli zároveň do dočasnej opatery záujemcom na Slovensku i v Česku. 

"Približne 150 psov bolo vykastrovaných a naspäť vypustených, zhruba 100 psíkov, prevažne šteňatá, sme zobrali z osady preč. Z nich sú už všetky v dočasných opaterách," uviedla predsedníčka Občianskeho združenia (OZ) Za práva zvierat Diana Truchlíková.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Akcia v rámci Československého kastračného programu, ktorý OZ Za práva zvierat realizuje na rôznych miestach, prebiehala v Trebišove od minulého štvrtku do nedele (3.-6.4.). 

V priestoroch, ktoré poskytlo mesto, veterinári odchytené zvieratá uspali a následne operačne kastrovali. Zvieratá po ošetrení na druhý deň vypustili. Odchytávanie a odoberanie psov prebiehalo za asistencie mestskej polície. 

Životné podmienky a hygienu v trebišovskej rómskej osade hodnotí Truchlíková zo svojich doterajších skúseností ako najhoršiu. V oblasti je mnoho smetísk, na ktorých ležia mŕtve psy. Obavy sú preto aj z možného šírenia rôznych chorôb.

"Nerátali sme s tak veľkým počtom psov, ale zvládli sme to. Boli tam síce nejakí psíčkovia, ktorí mali vážne zranenia, jedno šteniatko tam dokonca počas našej akcie deti ukameňovali, to sme už nestihli zachrániť, ale všetko, čo sa dalo, sme odtiaľ zobrali," zhodnotila predsedníčka občianskeho združenia. Ocenila pritom veľmi dobrú spoluprácu s vedením mesta a mestskou políciou.

Podľa radnice bola akcia organizovaná pre zvýšenie bezpečnosti obyvateľov, a to najmä v oblasti, ako sú ulice Ivana Krasku, Pažitná či Medická. Zameraná bola na sterilizáciu túlavých psov, ktoré sa voľne pohybujú a ohrozujú obyvateľov.

Ďalšiu akciu v rámci kastračného programu plánuje OZ Za práva zvierat v Sečovciach a v niektorých ďalších rómskych osadách.

TREBIŠOV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.