S návrhom o matkách bez daní mu nepomohli kvety ani billboardy. Matovič nepresvedčil parlament

S návrhom o matkách bez daní mu nepomohli kvety ani billboardy. Matovič nepresvedčil parlament
Zdroj: Reprofoto/OĽANO

Zatiaľ čo si všetci ostatní klepali po čele, Igor Matovič už k jeho ďalšej „atómovke“ pripravoval billboardy.

Z prvých reakcií poslancov naprieč politickým spektrom sa pritom hneď zdalo, že „Matky a mladí bez daní“ neprejdú ani prvým čítaním. 

Všetkým poslancom dal Matovič vo štvrtok pred hlasovaním symbolický karafiát.

Jana Bittó Cigániková (SaS) si pár z nich vyzbierala a vyhlásila, že ide o kyticu na hrob štátneho rozpočtu. Čistý finančný dosah opatrenia na štátny rozpočet odhadol Matovič na 500 miliónov eur.

Prečítajte si tiež:

Lídrovi OĽANO sa však nepodarilo parlament presvedčiť ani karafiátmi, rokovať o jeho návrhu už viac nebudú. 

Za bolo v prvom čítaní len 57 poslancov zo 144 prítomných, najmä OĽANO a Sme rodina. Väčšia časť parlamentu sa zdržala (62) a proti boli traja. Dvadsaťdva poslancov nehlasovalo vôbec.

Zdroj: Reprofoto/OĽANO

Motivácia

Legislatívnym návrhom chcel Igor Matovič oslobodiť matky s deťmi do 15 rokov a mladých daňovníkov do 25 rokov od dane z príjmu.

„Cieľom je odstrániť krivdu, že ženy, ktoré sa rozhodli stať matkami, majú výrazne nižšie platy ako muži alebo ženy bez detí. Rovnako je zámerom nášho návrhu motivovať mladých ľudí ostať na Slovensku, v krajine žiť a pracovať," zdôvodnil legislatívnu iniciatívu šéf OĽANO. 

Spomínaných 500 miliónov chcel nájsť zrušením stropov na platenie sociálnych odvodov, ďalším pritvrdením postihov daňových podvodov. 

Matovič chce zákon presadzovať naďalej

Neplatenie dane z príjmov pre matky s deťmi do 15 rokov bude hnutie OĽANO presadzovať aj v najbližšom období, a to napriek odmietnutiu v parlamente. Uviedol to líder hnutia Igor Matovič.

"Naše hnutie urobí všetko, aby na konci ženy - matky s deťmi do 15 rokov dane z príjmov na Slovensku neplatili. My tento návrh presadíme. Cestu, ktorú si k tomu zvolíme, predstavíme v najbližších dňoch alebo týždňoch, ale určite matky ´v štichu´ nenecháme," zdôraznil Matovič.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.