Mladé slovenské mamičky si prilepšia aj o stovky eur mesačne. Mení sa základná podmienka materskej

Na snímke je mladá žena s bábätkom.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Ženy, ktorým sa narodilo bábätko tesne po štúdiu, budú mať tiež nárok na materskú. Doteraz bolo nutné odpracovať 270 dní za posledné dva roky. Ak to nestihli, mali nárok iba na často násobne nižší rodičovský príspevok. Prilepšiť si tak dokážu aj o niekoľko stoviek eur.

V súčasnosti platí legislatíva, kedy má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa, nárok na materské, ak mala v posledných dvoch rokoch nemocenské poistenie najmenej 270 dní, teda pracovala.

Po novom sa do tejto doby započíta aj doba štúdia na strednej alebo vysokej škole. Podmienkou je, aby žena dané vzdelanie úspešne dokončila a následne si našla prácu.

Predkladatelia zo SaS, ktorými sú Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký a Tomáš Lehotský, si od zákona sľubujú motiváciu mladých žien k materstvu. Týmto spôsobom budú mladé mamičky zároveň ekonomicky aktívne, čo je dlhodobým problémom Slovenska. 

Táto prax sa osvedčila v Česku. Aj preto mnohé slovenské študentky uprednostňujú české vysoké školy a pracovný aj rodinný život začínajú tam, hovorí Vladimíra Marcinková.

Prečítajte si tiež:

Už 270 dní nebude podmienkou

Materskú dostávajú mamičky prvých osem mesiacov po pôrode, následne prechádzajú na rodičovský príspevok. Ak žena nesplní 270-dňovú podmienku, od začiatku dostáva nižší rodičovský príspevok. 

Pre čerstvé mamičky, ktoré ešte nepracovali, predstavuje tento príspevok 300 eur. Pre ženy, ktoré pracovali, ide po prvých mesiacoch na materskej o 400 eur.

„Čiže nedávno vyštudovaná žena by dostávala 300 eur od začiatku materstva. Teraz to môže byť v prípade napríklad lekárok aj 1600 či 1700 eur,“ hovorí poslankyňa.

Výška materskej bude, tak ako doteraz, záležať na výške príjmu. Nastávajúca mamička sa po dokončení štúdia musí zamestnať, nemusí však odpracovať 270 dní. „Musí sa stihnúť zamestnať. Nebude ale musieť už splniť tú podmienky. Stačí odpracovať napríklad dva či tri mesiace,“ hovorí Marcinková.

Prečítajte si tiež:

Výhra na oboch stranách

Poslankyňa hovorí, že ju na tento problém upozornili slovenské medičky. Doposiaľ bolo pre nich totiž z tohto pohľadu výhodnejšie začať si kariéru v Česku, kde to tak funguje už pomerne dlho.

„Ak otehotneli v poslednom ročníku alebo tesne po skončení štúdia, tak v Česku mali istotu, že tú materskú dostanú. Preto si rozmysleli, kde začnú život, ak plánovali skoro rodinu,“ hovorí Marcinková.

„Pre nás by malo byt veľmi dôležité, aby študovali doma a aby dokončili štúdium aj v prípade, že otehotnejú. Na druhú stranu by nám malo záležať aj na tom, aby boli ekonomicky činné, aby si to zamestnanie našli,“ vysvetľuje Marcinková. 

Podľa poslankyne za SaS ide preto o výhru na oboch stranách. Dávajú totiž lepšie podmienky rodinám, no zároveň myslia na slovenskú ekonomiku, hovorí.

Prečítajte si tiež:

Ani Erika nemala nárok

Po dokončení štúdia sa do situácie, ktorú novela zákona rieši, pred štyrmi rokmi dostala aj Erika, ktorá býva v obci neďaleko Košíc. Vyštudovala vysokú školu, zamestnala sa, no celých 270 dní odpracovať nestihla. 

„Nehovorím, že tých 270 dní nebolo spravodlivých. Ale niekedy sú situácie, kedy sa proste stane a žena ostáva bezradná a bez peňazí,“ hovorí.

Po vysokej škole sa zamestnala ako čašníčka v reštaurácii. Už po mesiaci zistila, že je tehotná a začala riešiť, či má vôbec nárok na materskú. „Zistila som, že nemám,“ pokračuje.

Dozvedela sa, že poberať môže rodičovský príspevok, ktorý bol v tom čase nižší ako 400 eur.

„Cítila som sa menejcenná. Premýšľala, či to bábätko vôbec mať, či sa oňho dokážem postarať. Štyristo eur je veľmi málo na to, že štát chce, aby sa deti rodili,“ hovorí.

Žena si podľa nej musí v tomto momente dobre rozmyslieť, či zvládne priviesť na svet dieťa a postarať sa oňho. Alebo nastúpiť krátko po pôrode do práce, pretože si jednoducho nemôže dovoliť byť s ním doma.

Prečítajte si tiež:

Aj do posledného

Jej partner je živnostník a jeho príjem nie je stabilný. Priznáva, že boli aj chvíle, kedy šli do posledného. „Vôbec to nebolo ľahké, vyžiť. Bolo to náročné a pomáhala nám rodina,“ spomína.

„Sú to smiešne peniaze, ak máte zaobstarať rodinu a dieťa. Jasné, malé bábätko nepotrebuje veľa, no treba kupovať plienky, obliecť, kúpiť rôzne mastičky, veľa cestovať a nie všetky matky majú možnosť kojiť,“ hovorí. Šetrili však aj z mála, čo mohli, zháňali po blízkych. 

Erika novelu zákona víta. „Aj tie, ktoré po vysokej škole nečakane otehotnejú a ostanú samé, to budú mať snáď trochu ľahšie,“ uzatvára.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín. Mladej mamičke zo stredného Slovenska Sociálna poisťovňa priznala materské, na ktoré nemala mať nárok:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti