Príbeh potkanieho domu v Topoľčanoch: Šokujúce zábery sme ukázali deratizérovi

K potkaniemu domu sme sa vrátili opäť, aby sme zistili, ako je možné, že sa s tým nedá nič robiť.

Kanálové potkany od susedy sa im špacírujú nad hlavami, no niet toho, kto by im pomohol. Reportáž o bývalej učiteľke, ktorá žije pod jednou strechou s potkanmi a zúfalých susedoch, sme vám ukázali ešte minulý víkend. K potkaniemu domu sme sa vrátili opäť, aby sme zistili, ako je možné, že sa s tým nedá nič robiť.

Potkaní dom je v centre Topoľčian. Trojčlenná rodina žije hneď vedľa, domy majú spoločnú strechu. Zábery v reportáži sme ukázali deratizérovi Jozefovi Brestovskému, ktorý ako prvý na Slovensku vypracoval metodiku plošnej deratizácie miest a obcí.


"Vidieť, že tie potkany sa tam cítia veľmi dobre. Majú tam všetko, čo potrebujú pre život. Majú tam vodu, potravu, úkryty, sú chránené," povedal Brestovský

Na otázku, či môžu byť potkany nebezpečné odpovedal: „V prípade premnoženia a vyzerá, že tam sú naozaj premnožené, musíme považovať toto prostredie za akési ohnisko výskytu potkanov. To znamená, že by sme sa k tomu miestu mali tak aj správať."

Mesto Topoľčany tvrdí, že zakročiť nevie. Pokus pozbaviť ženu svojprávnosti na súde stroskotal.

"Súd vykonal dokazovanie výsluchom účastníkov, oboznámením sa listinnými dôkazmi a zistil, že nie sú splnené podmienky na obmedzenie spôsobilosti menovanej," vyhlásil hovorca Krajského súdu v Nitre Mário Pivarči.

A tak mesto odkázalo zúfalých susedov, aby si oni uplatnili na súde občianske práva.

"Občiansky zákonník hovorí, že sused nesmie nadmieru obťažovať iného suseda. Platí to aj pre chovanie potkanov alebo nestaranie sa o čistotu svojho priestoru. Realita je taká, že taký súdny spor trvá dlhšie, aj dva až štyri roky," povedal Juraj Bizoň.

Zakročiť by podľa právnika mali zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Odtiaľ nám odpísali, že riešiť kanálové potkany nie je v kompetencii ich, ale hygienikov. Tí sa ešte pred troma rokmi pokúšali s bývalou učiteľkou, ktorá v dome s potkanmi žije, rozprávať, no dnu ich nevpustila.

"Deratizácia ako opatrenie sa dá nariadiť fyzickej či právnickej osobe len v prípade, ak takéto hlodavce sú šíriteľmi infekčných ochorení," vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová.

Tento týždeň robia Topoľčanoch celoplošnú deratizáciu, hygienici nám potvrdili, že v okolí potkanieho domu intenzívnejšiu.

"Určite by tam bolo treba urobiť pravidelnejšiu deratizáciu. Nestačí raz, dva razy za rok, ale určite v nejakých trojtýždňových intervaloch. Ideálne by bolo nájsť nejakú vhodnú plašičku, ktorá by tých potkanov z domu vyhnala. Rozptýlili by sa do okolia, kde by sa oveľa ľahšie sa dostali k deratizačným nástrahám," poradil Brestovský.

TOPOĽČANY/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Potkany

Dôležité udalosti