Ak triedite, dostanete zľavu. Množstevný zber funguje vo viacerých mestách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak triedite, dostanete zľavu. Množstevný zber funguje už v mnohých samosprávach. Zisťovali sme, ako to hodnotia obce, ktoré sa rozhodli ľudí motivovať aj finančne.

Každá nádoba má čip. Keď ju smetiarske auto odváži, počet kíl systém priradí k danej domácnosti. Vo Veľkých Levároch neďaleko Malaciek funguje množstevný zber tri roky.

Posledné dva roky dávajú ľuďom aj zľavu. Za každú nevyloženú smetnú nádobu a ešte za ušetrené kilá.

Napríklad, ak sa jedna osoba zmestí do 50 kíl vyhodeného zmesového odpadu na rok, z poplatku odrátajú štyri eurá.

Prečítajte si tiež:

Zľava poteší

V minulom roku sa štvorčlennej rodine podarilo triediť tak, že čiernu nádobu, do ktorej hádžu zmiešaný odpad, vyložili na vývoz len tri krát za celý rok. A ušetrili.

Nevyhadzujú a triedia z veľkej časti preto, lebo im záleží na životnom prostredí. Aj zľava ale rodinný rozpočet potešila.

„Financie sú vždy motivujúce a ak aj niekto povie, že to nie je tak, tak nehovorí pravdu. Na druhej strane, myslím si, že ten cenový rozdiel mohol byť aj značnejší. Neviem to s istotou, ale trúfnem si povedať, že veľa ľudí to ešte nemotivuje,“ hovorí Adela Balgavá.

Rozumným vyhadzovaním vedia ušetriť aj obyvatelia obce Domaniža na Považí. Tu zatiaľ odpad nevážia, zľavu ale ľuďom rátajú podľa počtu vývozov a podľa objemu.

Podľa poslednej štatistiky inštitútu enviromentálnej politiky z roku 2019 u nás platí poplatok v závislosti od množstva vyprodukovaného odpadu necelých 13 percent obyvateľov.

Je pravdepodobné, že toto číslo narástlo. Aktualizáciu tejto štatistiky inštitút plánuje urobiť v najbližších dvoch až troch mesiacoch

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.