Pokrok v medicíne: V Martine sa vedia postarať aj o bábätká, ktoré sa narodia pred 24. týždňom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predčasne narodené deti majú šancu žiť kvalitný život vďaka pokroku v medicíne. Na novorodeneckej klinike v Martine sa vedia postarať o deti, ktoré sa narodia aj pred 24. týždňom tehotenstva, a ten sa považuje za hranicu životaschopnosti. A hoci majú teda všetky predpoklady, nie všetky deti sa k nim dostanú.

Hranicou životaschopnosti je pre lekárov 24. týždeň tehotenstva. Teda, ak žena porodí dieťa nie v deviatom, ale v piatom mesiaci. Hranica bola ešte nedávno podstatne vyššia.

„Pred dvadsiatimi rokmi prežívali deti okolo 27. až 28. týždňa a za 20 rokov sme sa posunuli o tri až štyri týždne nižšie,“ hovorí Mirko Zibolen, prednosta Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM).

Dôležitý bol výskum, ale aj zmena prístupu. Lekári museli pochopiť, že predčasniatka nie sú choré, ale len nezrelé.

„V prvom rade sme sa naučili tým deťom poskytnúť podporu pri dýchaní. Takže dokážeme čiastočne zastúpiť ich nezrelé pľúca,“ približuje Katarína Maťašová, primárka Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Prečítajte si tiež:

Moderné prístroje a skúsený tím

V Martine sa dokážu o deti pred hranicou životaschopnosti postarať vďaka moderným prístrojom a skúsenému tímu. Snažia sa, aby sa práve táto klinika stala pre tieto prípady centrálnou.

Neznamená to však, že deti, ktoré by sa narodili pred hranicou prežitia by automaticky z viacerých kútov Slovenska transportovali do Martina. Takéto niečo by pre ne bolo mimoriadne nebezpečné.

„Je možné, aby mamička s bábätkom v maternici bola centralizovaná na pracovisku v UNM. A v prípade, že sa bábätko narodí, pokúsime sa spraviť všetko pre to, aby to dopadlo dobre,“ uvádza Zibolen.

„Mamička si musí byť vedomá toho, že ideme sa pokúsiť urobiť niečo pre dieťa, o ktorom výsledku celkom jasne na sto percent nedokážeme povedať, ale ambíciu starať sa o takéto deti máme,“ hovorí Maťašová.

Prečítajte si tiež:

Hradia to poisťovne

Aj takúto mimoriadnu starostlivosť plne hradia zdravotné poisťovne.

Pracovisko sa snaží udržať graviditu čo najdlhšie, no v prospech dieťaťa i matky.

Kým ešte pred štvrťstoročím deti, ktoré mali pôrodnú váhu do 1000 gramov neprežili, terajšie výsledky ukazujú, že vďaka pokroku sú dnes takéto deti v 75 percentách zdravé.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.