Zamestnanci textilky sa búria: Inšpekcia našla pochybenia, majiteľ firmy to odmieta

Majiteľ firmy, ktorej teraz hrozí pokuta do výšky 200-tisíc eur, nám v jej priestoroch nedovolil nakrúcať a poslal nám písomné stanovisko.

Robotu v chudobnom regióne si nadovšetko vážia. Zamestnanci textilnej fabriky na juhu Slovenska sa sťažujú na pracovné podmienky. Inšpektori práce urobili vo fabrike kontrolu.

Zamestnanci textilnej firmy v Šahách nám poslali list. Píšu napríklad, že nedostávajú stravné lístky, nevyplácajú im vraj odstupné, nepreplácajú voľno počas návštevy lekára a sťažujú sa aj na hygienu a bezpečnosť. Inšpektori práce tam teda urobili kontrolu. Zistili niekoľko desiatok porušení právnych predpisov, pričom mnohé boli závažné. Sedem ľudí pracovalo načierno a zamestnávateľ tiež nezabezpečoval stravovanie v súlade so zásadami správnej výživy. Okrem toho neposkytol mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas.

Zdroj: TV Markíza

Konateľ firmy obvinenia odmieta. „Nevieme si predstaviť, že by naša spoločnosť neposkytla mzdu alebo mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, alebo že by neviedla evidenciu za prácu nad čas," uviedol Dušan Weis, konateľ firmy Itimex Mode, s.r.o..

Inšpektori zakázali používať aj stroje, ktorým chýbali kryty na klinovom remeni. Ani v tom však zástupca firmy nevidí problém. „Zloženie krytu na dvoch brúskach počas údržby, ktoré boli naviac odpojené od elektriny, nie je žiadny dôvod na vyvolávanie senzácie, ani ohrozenie bezpečnosti prác," uviedol konateľ.

Medzi závažné zistenia patrí aj skutočnosť, že zamestnávateľ neodstránil 16 porušení predpisov z predchádzajúceho výkonu inšpekcie práce. To znamená, nesplnil si povinnosť odstrániť protiprávny stav. Majiteľ firmy, ktorej teraz hrozí pokuta do výšky 200-tisíc eur nám v jej priestoroch nedovolil nakrúcať a poslal nám písomné stanovisko.

Tvrdí, že štandardne na ich adresu prichádzajú anonymné sťažnosti vtedy, keď sa im podarí vyhrať nejaký tender. Niekomu vraj ide len o poškodenie dobrej povesti firmy, ktorá dodáva pletený tovar na svetovej úrovni.


ŠAHY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchodná inšpekcia

Dôležité udalosti