Chaos s elektronickými podpismi pokračuje. Klientské centrá kolabujú pod náporom

Najskôr dlhé rady, potom nekonečné čakanie, ale aj nervozita.

Problém s elektronickými občianskymi už ľudia reálne pocítili. Štát ich zvoláva na úrady, nemá však pripravené kapacity. V klientskych centrách tak vládne absolútny chaos.

Najskôr dlhé rady, potom nekonečné čakanie, ale aj nervozita. Kvôli výmene certifikátov pre elektronický podpis čelili klientske centrá už od včera veľkému náporu ľudí.

Ten, kto si prišiel vybaviť občiansky, vodičský preukaz alebo cestovný pas a nepoponáhľal sa, na rad sa už nedostal. Zhruba polhodinu po tom, čo otvorili klientske centrum, automaty už nevydávali poradové lístky a systém bol zablokovaný.

Pracovníčky robili čo sa dalo, tých, ktorí ostali bez poradového lístka sa snažili vybaviť osobitne. Štát zvolal ľudí na úrady po tom, čo začal plošne deaktivovať elektronické podpisy na občianskych preukazoch. Prevalilo sa, preukazy s čipom majú vážnu bezpečnostnú chybu. Elektronický podpis by mohol niekto zneužiť a robiť za nás čo sa mu zachce.

„Tá komunikácie rezortu vnútra bola nešťastná najmä v tom, že sa sústredili na používanie elektronického podpisu iba v komunikácii so štátnou správou. V tomto si ale nemyslím, že by ministerstvo ani dodávateľ urobil veľkú chybu," povedal etický hacker Juraj Bednár.

Na Slovensku bolo vydaných doposiaľ 300-tisíc občianskych preukazov s elektronickým podpisom. A zhruba 30-tisíc držiteľov ich používa každodenne.

Jednak sa to netýkalo iba Slovenska, ale aj v Čechách, Nemecku a Estónsku. Čo je problém, napríklad Estónci v ten deň ako bola oznámená zraniteľnosť, mali hneď pripravený plán, ako zrušia súčasné podpisy, ako ich vymenia.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kolaps

Dôležité udalosti