Na Slovensko sa rútia búrky, niekde ich budú sprevádzať krúpy. Hrozia aj prívalové povodne

Na snímke je zachytený blesk.
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Roman Hanc

Najmä na severozápade Slovenska hrozia v pondelok poobede búrky. Platia tam tiež prvostupňové výstrahy pred povodňami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

Búrky sa už objavili na pomedzí Žilinského a Trenčianskeho kraja. Sú sprevádzané silnejšími zrážkami, ktoré zatiaľ nespôsobujú škody. Doposiaľ bolo podľa SHMÚ zaznamenaných viac ako 30 bleskov. Toto číslo môže ešte narásť, búrky totiž pokračujú.

Prvý stupeň výstrahy pred búrkou platí do 16.00 h vo väčšine Trenčianskeho kraja, tiež v okresoch Malacky, Topoľčany, Piešťany, Senica a Skalica. Búrky hrozia aj v Bytči, Kysuckom Novom Meste, Čadci a Žiline.

Sprevádzať ich môže lejak s intenzitou 20 - 30 milimetrov za pol hodinu, nárazový vietor s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy.

Prečítajte si tiež:

Prívalové povodne hrozia v okresoch Skalica, Senica, Myjava a Malacky, tiež v Novom meste nad Váhom, Trenčíne, Ilave, Púchove, Považskej Bystrici a Bytči. Hydrologická výstraha platí aj v okresoch Žilina - sever, Žilina - Rajčianka, Čadca a Kysucké Nové Mesto.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," upozornilo SHMÚ.

Do Talianska išli s potopami pomáhať aj slovenskí hasiči:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.