Prídu Macron, von der Leyenová aj delegácia z Ukrajiny. Konferencie Globsec sa zúčastní 1 300 hostí

Na snímke sprava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a predseda Európskej rady Charles Michel.
Na snímke sprava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a predseda Európskej rady Charles Michel. Zdroj: TASR /AP

Diskusiám 18. ročníka konferencie Globsec Bratislava Forum bude dominovať vojna na Ukrajine, jej dôsledky na Európu a globálny dialóg. Hlavným motívom bude prekonávanie globálnej nestability. Podujatie sa uskutoční 29. až 31. mája v Bratislave s účasťou 1300 hostí zo 63 krajín. Vystúpi vyše 160 spíkrov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval prezident Globsecu Róbert Vass.

„Privítame desať premiérov a prezidentov, 20 ministrov zahraničných vecí, obrany, ale aj digitalizácie, lídrov medzinárodných inštitúcií a ďalších významných hostí,“ avizoval Vass. Zdôraznil najmä význam rozvíjania globálneho dialógu.

Na konferenciu pricestuje napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová či srbský prezident Aleksandar Vučič. Príde aj delegácia z Ukrajiny. Zastúpená bude tiež Slovenská republika, na podujatí sa majú zúčastniť prezidentka Zuzana Čaputová aj členovia vlády.

Prečítajte si tiež:

Vass poukázal na to, že konferenciu pripravovali v náročnom období, v čase nestabilnej vnútropolitickej situácie, rozdelenia spoločnosti, ako aj vojny na Ukrajine, ktorá narušila globálny poriadok a rovnováhu. Podujatie vzniklo v užšej spolupráci s Českom a Rakúskom.

Napriek kontrolám na hraniciach, ktoré aj v súvislosti s Globsecom zaviedla vláda, neočakáva Vass zásadné obmedzenia. Opatrenia v rámci Bratislavy by mali byť podobné ako v minulosti.

Slovensko navštívil navštívil prezident Talianska Sergio Mattarella: ​

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.