Bratislava je pred dopravným kolapsom. Vedci vyvíjajú riešenie

Odborníci varujú - mosty smerom do hlavného mesta budú čochvíľa upchaté

Bratislava do niekoľkých rokov skolabuje. Varujú pred tým experti na dopravu a za pravdu im potichu dávajú aj developeri. Byty v niektorých častiach hlavného mesta pribúdajú v takom množstve, že jazda v rannej a popoludňajšej špičke tam bude záležitosťou minimálne na hodinu.

Odhaduje sa, že v Bratislave momentálne stojí 150 žeriavov. Predzvesť toho, že Bratislavčanov bude pribúdať tempom, ktoré hlavné mesto nezažilo desaťročia.

„Odhadujem nejakých 6 - 7 tisíc bytov, ktoré sú vo výstavbe. Samozrejme tie plány sú ďaleko väčšie, Povedzme na samotné Slnečnice majú v pláne oveľa viac bytov ako sú momentálne na trhu, alebo dostupné," tvrdí analytik portálu nehnutelnosti.sk Martin Lazík.

Bratislava sa bude musieť pripraviť na také dopravné zápchy, aké dodnes nepoznala. Na Slovensku sa každý rok zaregistruje o 90 tisíc viac áut než sa zošrotuje. Najväčšia časť z nich jazdí na bratislavských značkách. Že sú zápchy čoraz častejšie vidia aj výrobcovia navigácií.

„Treba riešiť dopravu mesta komplexnejšie, to znamená treba posilňovať mestskú hromadnú dopravu a budovať záchytné parkoviská," myslí si biznis architekt Sygicu Radim Cmar.

Vytipovali sme tri oblasti s najväčšou zástavou bytov

Podľa expertov doprava ako prvá skolabuje práve tam. Som na južnom okraji najväčšieho slovenského sídliska. Petržalka sa už niekoľko mesiacov rozrastá o stovky až tisíce bytov.

Doprava na to ale pripravená nie je. Odborníci varujú - mosty smerom do Bratislavy budú čochvíľa upchaté. Obytná plocha Petržalky sa zväčší skoro o desatinu. Dostať autá s Petržalčanmi každé ráno a popoludnie cez Dunaj je pritom problém už dnes. Zápchy najmä na Prístavnom moste sú na dennom poriadku. Doprava už kolabuje aj na ceste vedúcej z Chorvátskeho Grobu a bude horšie. Tamojší satelit známy ako Čierna Voda má mať do niekoľkých rokov až 40 tisíc obyvateľov.

„Veľa tých projektov svojím množstvom bytov neprekročí nejakú hranicu, by som povedal, že je to veľký projekt, ale sú koncentrované viacero projektov vedľa seba a tam naozaj by malo prísť potom povedzme k spoločnej investícii, kde viacero developerov dokopy zrekonštruuje ulicu, alebo spraví nové napojenie na nejakú jestvujúcu infraštruktúru," konštatoval Lazík.

Pred kolapsom stojí aj Račianska ulica. Od Račianskeho mýta po Krasňany je vo výstavbe niekoľko nových obytných komplexov, či dokonca menších sídlisk a žiadna nová cesta.

Jeden z výrobcov navigácií sa spojil s vedcami z univerzity v Ostrave a pre Bratislavu začal vyvíjať riešenie. Akýsi super počítač by zbieral údaje z navigácií, zo SIM kariet v mobiloch a z fotobuniek na križovatkách. V reálnom čase by v navigáciách všetkých Bratislavčanov presmeroval trasy tak, aby nápor rozložil na viacero ciest, nielen na tú najkratšiu.

„Keďže šofér si zadáva cieľ kam sa chce dostať, tak vlastne navigácia už dopredu vie, ktorým smerom sa šofér ide vydať a na základe toho ten superpočítač vie dopredu vyhodnotiť situáciu všetkých šoférov, ktorí zadali ten cieľ a podľa toho ich znavigovať," dodáva Cmar.

Spoluautor nápadu ale priznáva, že to nebude všeliek. Skutočným riešením bude presvedčiť ľudí, že výhodnejšie je neťahať autá do mesta. Na jednej strane sprísniť parkovaciu politiku, na druhej urobiť verejnú dopravu rýchlejšou a pohodlnejšou.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kolaps

Dôležité udalosti