Domáce

Nepríjemné! Chudobný európsky štát sa chystá "chytať" pracovné miesta

Mapa Európy
Zdroj: shuterstock.com

Mohli by pritom teoreticky vznikať u nás.

Časť ekonómov je presvedčená, že Slovensko by v snahe získať pracovné miesta už nemalo znižovať odvody či dane, pretože by sme z verejných peňazí nedokázali zaplatiť "sociálny štát", ale krajina, ktoré je ešte chudobnejšia, sa vydáva práve touto cestou.

Daňovú záťaž plánuje znížiť Rumunsko. Uviedla to ministerka financií Ioanna Petrescuová.

Vláda sa chystá zrušiť daň zo zisku firmám, ktoré svoj zisk reinvestujú v krajine. Okrem toho im plánuje znížiť aj príspevky na sociálne zabezpečenie, a to približne o 5 %. Popri týchto opatreniach pripravuje aj zníženie dane z pridanej hodnoty na niektoré potraviny a v prípade, že to finančná situácia dovolí, chce zaviesť nižšiu daň z príjmu pre slabšie zarábajúcich.

"Chceme zrušiť zdaňovanie zisku, ktorý sa bude reinvestovať v krajine, od čoho si sľubujeme zvýšenie investícií a vyššiu tvorbu kapitálu," dodala. Očakáva sa, že toto opatrenie zavedie rumunská vláda v júli.

Sen o znalostnej ekonomike

Na Slovensku sa už roky spomína takzvaná znalostná ekonomika - namiesto fabrík by sme mali vytvárať pracovné miesta, ktoré prinášajú vyššie platy a produkujú exkluzívnejšie výrobky.

Experti však upozorňujú, že k znalostnej ekonomike sa možno prepracovať len po dlhých rokoch systematickej práce najmä v oblasti školstva. Nuž a školstvo podľa kritikov už dávno nepatrí medzi naše "výkladné skrine".

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: shuterstock.com

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti