V kauze Rusko bola vypovedať bývalá Mečiarova pravá ruka

Po výpovedi však pred novinármi skúpa na slovo.

Niekdajšia pravá ruka Vladimíra Mečiara Anna Nagyová vypovedala na polícii ku kauze údajnej objednávky vraždy, z ktorej je obvinený Pavol Rusko.

Bývalý minister totiž tvrdí - že nie ON si objednával likvidáciu bývalej spoločníčky, ale Volzova chcela odstrániť jeho. A práve Anna Nagyová - dnes už Mojžišová je tá, ktorá ho na to mala upozorniť.

Pavol Rusko je za mrežami už dva týždne. Jeho a ďalších troch mužov obvinili z pokusu o vraždu. Obeťou mala byť Sylvia Volzová, vtedajšia spoločníčka Pavla Ruska v televízii.

Bývalý minister ale ešte začiatkom roka študentovi žurnalistiky poskytol rozhovor, v ktorom tvrdil presný opak. A teda, že práve Volzová mala zháňať ľudí na jeho likvidáciu. Informáciu mu vraj oznámila niekdajšia pani Nagyová.

„Jeden čas mi volala pani Nagyová - šéfka sekretariátu predsedu vlády. Chcela, aby som poslal šéfa svojej ochranky. Povedali mi, že zachytili objednávku Volzovej. (...) Na odstránenie mňa. A aby som sa vypratal z mesta, kým nebude pokoj," povedal Rusko pre portál sme.sk

Informáciu mala mať od Vladimíra Mečiara a ten od ďalšieho muža. Rusko povedal, že Volzová vraj objednala jeho vraždu u nejakých Rusov a údajne práve preto kontaktoval černákovcov. Tieto informácie mal Rusko spomenúť aj na verejnom pojednávaní ešte pred 10-timi rokmi.

„Otázka bola v tom čase na černákovcov do Banskej Bystrice, lebo tam bolo centrum všetkého," spomína pre portál.

„Nechcem predbiehať samotný úkon, nech sa vyjadrí svedkyňa a potom z toho bude možné čerpať, kto koho pozná a aké boli vzťahy medzi týmito osobami," tvrdí advokát Marek Para.

Bývalá riaditeľka sekretariátu Vladimíra Mečiara bola na NAKA približne 20 minút. Podľa našich informácií vyšetrovateľovi uviedla, že si na nič podobné nepamätá.

Po výpovedi však bola pred novinármi skúpa na slovo. Nastúpila do auta, neskôr však otvorila okienko. "Pekne vás pozdravujem. Som súkromná osoba. Prosím vás, rešpektujte to," povedala.


Nechcela odpovedať ani na jednu otázku. Napr. na to, či upozornila Pavla Ruska na jeho možnú likvidáciu.

Para sa nechcel zatiaľ vyjadrovať k rôznym verziám.

Sylvia Volzová obvinenia Pavla Ruska odmieta. Verí, že policajti sa budú zaoberať aj týmito tvrdeniami. „Ja by som veľmi nerád hodnotil vyjadrenia pána Ruska. Tieto vyjadrenia by veľmi rýchlo a dôrazne mala vyšetriť polícia," konštatoval Volzovej advokát Roman Kvasnica.

Na otázku, či jeho mandantka odmieta, že by si niekedy niečo takéto objednávala povedal, že nebude nijakých spôsobom vyhodnocovať to, čo tvrdí pán Rusko. „Toto tvrdenie je súčasť jeho obrany a je to absolútny nezmysel," dodal.

Na národnej kriminálke nám potvrdili, že sa týmito informáciami zaoberajú. Zatiaľ zdá sa ale Pavol Rusko ťahá takpovediac za kratší koniec. Podľa policajtov to bol on kto si v 97-mom v podsvetí objednal vraždu spoločníčky Volzovej.

Obvinení sú okrem neho ďalší kedysi silní muži podsvetia: Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Robertom Lališ alias Kýbel. Lališ a Rusko vinu odmietajú. Pavol Rusko je po vyšetreniach podľa jeho advokáta na tom zdravotne dobre.

"Čo som s ním bol naposledy reaguje veľmi racionálne, je v dobrej kondícii. Kontrola obvineného je prísnejšia, vzhľadom na kolúznu väzbu, zasahuje do rodinného života, je to veľmi ťažká forma väzby, ale náš kontakt je neobmedzený," povedal Para.

O Ruskovej sťažnosti voči väzobnému stíhaniu by mal bratislavský krajský súd rozhodovať tento týždeň.

BRATISLAVA/zg, zon

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pavol Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.