Na brehu Liptovskej Mary našli uhynuté vtáky. Po rozbore zostali všetci prekvapení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na prechádzke po brehu Liptovskej Mary našli uhynuté vtáky. Zachovali sa ako mali a zavolali štátnych ochranárov. Po rozbore zostali všetci prekvapení, na Liptove je vtáčia chrípka

„Po nahlásení sme okamžite išli na miesto. Našli sme tam 4 jedince čajky smejivej,“ hovorí zoologička Erika Feriancová zo Správy TANAP-u.

Štátny veterinárny ústav vo Zvolene po otestovaní PCR metódou zistil, že čajky uhynuli na vysoko nákazlivý kmeň vtáčej chrípky H5N1.

Prečítajte si tiež:

​Z voľne žijúcich vtákov sú na tento kmeň najcitlivejšie labute a momentálne aj čajky a iné príbuzné vtáky, ktoré zvyknú hniezdiť vo veľkých kolóniách.

„Pokiaľ sú čajky v kŕdľoch s inými druhmi vtákov, tak samozrejme je tam možný prenos,“ upozornila Feriancová.

Ide o vírus, ktorý spôsobuje masové úhyny a je tak veľkou hrozbou aj pre biodiverzitu. Podľa slov štátnych ochranárov je to vôbec prvý prípad výskytu aviárnej influenzy, teda vtáčej chrípky, na Liptove.

Odborníci apelujú na ľudí, aby sa uhynutých vtákov nedotýkali

Čajky momentálne hniezdia najmä na chránenom Vtáčom ostrove. Masové ani žiadne ďalšie úhyny zatiaľ v okolí nezaznamenali.

„Ľudia sú už naučení, že nám volajú, takže akonáhle my budeme mať takúto informáciu, prídeme,“ dodala zoologička.

Ak sa vtáčou chrípkou nakazí kura domáca, je takmer isté, že uhynie. U kačiek a husí je to miernejšie. Veterinárna správa vydala opatrenia pre obce v infikovanom trojkilometrovom pásme.

Prečítajte si tiež:

​Čajky sa totiž vyskytujú aj na skládkach či poliach poliach, kde lovia. Kmeň vtáčej chrípky, ktorý identifikovali u uhynutých čajok v okolí Liptovskej Mary má byť prenosný aj na človeka.

Odborníci apelujú na ľudí, aby sa takýchto uhynutých jedincov akéhokoľvek druhu vtáka nedotýkali. No nakaziť sa dá len pri veľmi úzkom kontakte s nakazeným vtáctvom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.