Sudca si už naštudoval Lexov spis

Ivan Lexa na Krajskom súde v Bratislave (2006).
Zdroj: TASR

Predseda senátu požiadal pôvodcov utajovaných listín o prehodnotenie stupňa utajenia.

Sudca bratislavského nižšieho súdu už naštudoval spis v prípade obžalovaného exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu a spol. po zrušení Mečiarových amnestií.

"V predmetnej trestnej veci obžalovaného I. L. a spol. na Okresnom súde Bratislava III predseda senátu už predmetný trestný spis naštudoval, v súčasnosti ho študujú obvinení a ich advokáti," uviedol v utorok (7. 11.) hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Podľa jeho ďalších slov predseda senátu požiadal pôvodcov utajovaných listín o prehodnotenie stupňa utajenia, vďaka čomu sa podarilo znížiť stupeň utajenia spisu z prísne tajné na dôverné, tu by predseda senátu chcel vyzdvihnúť najmä excelentnú spoluprácu s Kanceláriou prezidenta SR.

"Obžaloba a značná časť dôkazov je však na základe rozhodnutia Krajskej prokuratúry v Bratislave aj naďalej v režime dôverné. Na základe metodického pokynu NBÚ v súčasnosti prebieha previerka prísediacich sudcov, do skončenie tejto previerky nie je možné v spise urobiť akékoľvek rozhodnutie, nakoľko ide o senátnu trestnú vec," dodal Adamčiak.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

Zrušenie Mečiarových amnestií sa nedotýka len únosu exprezidentovho syna, ale aj zmareného referenda, kde je na Okresnom súde Bratislava I zase obvinený exminister vnútra Gustáv Krajči.

BRATISLAVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Lexa

Dôležité udalosti