Zdravotným sestrám rozšíria náplň práce, no o zvyšovaní platov veľmi nehovoria

Všetci robia všetko ale zodpovedný nie je nik. Tak to podľa komory sestier momentálne vyzerá v našich zdravotníckych zariadeniach

Predpisovanie zdravotníckych pomôcok, úprava dávky liekov, či vyberanie stehov. S týmto vám po už novom lekár nepomôže. Ministerstvo zdravotníctva chce, aby podobné činnosti robili sestry. Tie nie sú proti. Je tu však veľké ALE.

Všetci robia všetko, ale zodpovedný nie je nik. Tak to podľa komory sestier momentálne vyzerá v našich zdravotníckych zariadeniach. Prídu teda veľké zmeny - činnosti, ktoré doteraz robili lekári sa presúvajú na sestry.

„Napríklad vám budú môcť upraviť dávku liekov, či predpísať zdravotnícke pomôcky. Zmení sa aj hierarchia. Základnú a špecializovanú sestru máme už teraz. Pribudne k nim sestra s pokročilou praxou. Tá by im mala šéfovať.

Sestru s pokročilou praxou, alebo takzvanú tímlíderku, majú napríklad v škandinávskych krajinách či Anglicku. Podľa komory by u nás túto funkciu mohlo vykonávať z 40-tisíc sestier menej ako desať percent.

Premyslený plán rezortu zdravotníctva však môže veľmi rýchlo stroskotať, pretože nezmizol problém platov sestier. Komora bude s týmito zmenami súhlasiť, len ak sestry dostanú viac peňazí.

Viac v reportáži Veroniky Cifrová Ostrihoňovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.