Nikdy nie je neskoro. Ako 71-ročný precestoval na bicykli americký kontinent

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Túžil splniť si životný sen – sadnúť na bicykel a prejsť na ňom tisíce kilometrov. A nakoniec sa mu splnil. Napriek tomu, že mnohí neverili, že to dokáže, vo svojich 71 rokoch zdolal na elektrobicykli americký kontinent od severu na juh.

Teraz alebo nikdy

Myšlienka o dobrodružstve sa u Gustáva zrodila ešte pred 16 rokmi. Cestu dlho odkladal, no napokon sa odhodlal ju absolvovať. „Povedal som si, že buď teraz, alebo nikdy,“ hovorí.

Jeho púť sa začala na Aljaške. Gustáv priletel s rozobraným bicyklom a začal cestovať po diaľnici Glenn Highway. Prešiel aj cez nebezpečné a neobývané úseky. Mnohí ho varovali, že sa mu na ceste môže niečo prihodiť.

Prečítajte si tiež:

Prežil aj náročné dni

Po peruánskom pobreží prešiel približne 2-tisíc kilometrov. V tom čase zúrila v Peru občianska vojna a mnohé úseky boli skutočne život ohrozujúce. „Krajina bola paralyzovaná, cesty boli zahádzané skalami a sklom. Bolo to nepríjemné, mnohé oblasti boli plné odpadkov,“ vysvetľuje Gustáv.

Okrem kriminálnych živlov mu cestu znepríjemňovalo aj počasie. Prešiel chladnými horskými sedlami a trópmi so 46-stupňovými horúčavami. Zastihli ho tiež veľmi daždivé či veterné dni.

Prečítajte si tiež:

Za deň zvládol prejsť aj 150 kilometrov, no zvyčajne si na štvrtý deň musel odpočinúť. Cesta mu trvala dokopy 284 dní, z toho 233 len bicykloval.

„Pocit úspechu na konci cesty bol neopísateľný. Vrátil som sa ako iný človek – múdrejší a určite aj vnútorne silnejší,“ dodáva na záver.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.