Celoslovenská realita: Čo raz cestári opravia, neskôr po sebe opravujú

Slovenská správa ciest nám nevedela povedať, čo to stojí.

Chodia tam ako na klavír. Cestári by si na ceste, ktorú vám ukážeme v reportáži mohli vybudovať aj stále pracovisko. To, čo raz opravia neskôr po sebe opäť opravujú. Chceli sme vedieť či sa im oplatí výtlky každý rok iba plátať.

Cesta prvej triedy medzinárodného významu medzi Handlovou a Žiarom nad Hronom. Vodiči sú z tohto úseku už poriadne nabrúsení. Kritizujú, že cesta je samý výtlk a odchádzajú im tlmiče. Boja sa, že keď do nich naprší, môže im aj odtrhnúť koleso.

Cestu, respektíve výtlky sa tu opravujú pravidelne - každý rok a to niekoľkokrát.

V reportáži Petra Zimana uvidíte zábery, ktoré nakrútil v roku 2013, resp. o dva roky neskôr. Dnes sú výtlky na tom istom mieste. Na tom istom mieste ich cestári vždy opravia no bezpečne sa dlho nejazdí.

Pýtali sme sa správy ciest koľko stojí oprava jedného výtlku a koľko už minuli peňazí za 10 rokov na tomto úseku. „SSC nemá rozdelenú evidenciu nákladov na ceste I/9 na tak krátke úseky ako je vami definovaný úsek za Handlovou smerom na Žiar nad Hronom," vysvetlila hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Presnú sumu na opravu jednej jamy nám tiež nepovedali. „Rozsah závad krytu vozovky je veľmi rôznorodý - či už čo do plochy, alebo do hĺbky, alebo do výberu technológie opravy závad. Z uvedených dôvodov používame na opravu výtlkov krytu ako mernú jednotku tonu spotrebovaného materiálu. Jeho množstvo závisí od jeho skutočnej potreby na daný výtlk," dodala.

Cesty opravujú aj samosprávy

V Prievidzi nám bez problémov povedali koľko minú peňazí na jeden výtlk. Hovorca mesta Michal Ďureje povedal, že priemerná cena za meter štvorcový pri oprave výtlkov je 30 eur.

Za meter štvorcový kompletnej rekonštrukcie cesty dokonca platia o 2 eurá menej. Rozhodli sa teda výtlky neopravovať. „Výtlky si vyžadujú neustálu investíciu. Skôr sme sa vybrali cestou kompletných opráv ciest, kde máte po oprave pokoj na 5 až 10 rokov," dodal Ďureje.

Či sa vodiči kompletnej rekonštrukcie dočkajú aj na tomto úseku je otázne. Aj dnes totiž cestári prišli opraviť iba výtlky.

HANDLOVÁ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žiar nad hronom

Dôležité udalosti