Žiga: Skúšali sme sa s Bžánom dohodnúť, nedohodli sme sa

Minister hospodárstva Peter Žiga.
Zdroj: TASR

Vyplatením faktúry sa ministra štát zbavuje rizika, že by niekedy v budúcnosti musel zaplatiť amorálnu odmenu vo výške 77 miliónov eur.

Štát sa skúsil dohodnúť s advokátom Radomírom Bžánom ohľadom výšky jeho odmeny za vyhratý spor týkajúci sa Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Uviedol to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) v reakcii na vyjadrenia opozície, že štát sa môže s vyše 17 miliónmi eur, ktoré zaplatí advokátovi Bžánovi, rozlúčiť.

"Skúšali sme sa s ním dohodnúť, nedohodli sme sa," povedal Žiga. Obvinenia zo strany opozície vidí podľa svojich slov ako čisto politickú záležitosť. "Keby som sa dal na cestu opozície, tak by som pripustil do hry znovu výšku odmeny na úrovni 77 miliónov eur. Pýtam sa, toto je záujem? K 77 miliónom eur by navyše pristupovali úroky, takže pri troj- až päťročnom spore by tie sumy mohli byť oveľa vyššie. Neviem teda, o čo ide opozícii v tejto chvíli. Ja sa snažím chrániť štát," zdôraznil Žiga.

Predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO sú presvedčení, že Slovensko sa môže s vyše 17 miliónmi eur, ktoré zaplatí advokátskej kancelárii Radomíra Bžána, rozlúčiť. Podľa nich sa po vyplatení tejto sumy môže síce štát s advokátskou kanceláriou súdiť, ale peniaze už neuvidí.
"Môžeme sa súdiť koľko chceme s advokátskou kanceláriou pána Bžána, keď si ich raz cez dividendy vyplatí, môžeme aj vyhrať súdny spor, už sa k tým peniazom nedostaneme," uviedol poslanec hnutia Gábor Grendel v stredu na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR spolu so straníckym kolegom Eduardom Hegerom. Spoločnosť advokáta Bžána pôjde podľa Grendela v takomto prípade do konkurzu a peniaze už budú preč.

S postupom štátu v tejto veci nesúhlasí ani ďalšia opozičná strana SaS. Aj znížená odmena je podľa poslanca NR SR Karola Galeka neudržateľná suma a škandál. "Avizovaný súdny spor, ktorý sa môže vliecť roky, má dnes len občanom zalepiť oči a neutralizovať ich rozhorčenie," tvrdí. Liberáli upozorňujú, že súdiť sa znamená platiť ďalších právnikov a ďalšie súdne trovy.
Žiga v utorok (7.11.) informoval, že štátna spoločnosť MH Manažment, právny pokračovateľ Fondu národného majetku (FNM) SR, zaplatí faktúru advokátovi Radomírovi Bžánovi za víťazstvo v arbitráži ohľadom VEG, ale s výhradou a bude ho žalovať.

"MH Manažment s výhradou uhradí faktúru 17,5 milióna eur. Opakovane som jasne povedal, že s dohodnutou podielovou odmenou vo výške 2,5 % (z hodnoty sporu) nie som spokojný. Na základe právnej analýzy sme sa rozhodli, že sa štát ihneď po zaplatení faktúry obráti na súd a od advokátskej kancelárie pána Bžána sa bude domáhať vrátenia rozdielu medzi primeranou odmenou a vyplatenou sumou," priblížil Žiga. Tento postup podľa neho predstavuje pre štát najmenšie finančné a právne riziko, pretože štát sa takto dostáva do výhodnejšej pozície.

Vyplatením faktúry sa podľa Žigu štát zbavuje rizika, že by niekedy v budúcnosti musel zaplatiť amorálnu odmenu vo výške 77 miliónov eur. "Na súde sa budeme snažiť, aby sa odmena dostala na primeranú úroveň a aby štát dostal tieto peniaze naspäť," avizoval 7. novembra Žiga.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Radomír Bžán

Dôležité udalosti