Z vajec a masla sa stáva nedostatkový tovar. Čaká nás zdražovanie?

MACHALA ODVOLANY_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Situáciu ešte viac komplikuje aj výpadok v dodávkach čerstvých slovenských vajec.

Nedostatok slepačích vajec tlačí na ceny ďalších potravín. Z týždňa na týždeň rastú náklady pekárom, cukrárom, či výrobcom majonéz. Zisťovali sme, aký vplyv má vaječná kríza na naše peňaženky.

Nielen prázdne pulty v obchodoch, ale nedostatok vajec na trhu cítia aj výrobcovia potravín.

Zdraženie vstupných surovín je asi 50 percentné. Koláče, zákusky, ktoré sa bez vajec nezaobídu, tak zrejme čaká preceňovanie. Pekárom totiž výrazne zdraželo aj maslo, ktoré takisto tvorí základ receptúr.

„Budeme nútení zdražieť tak možno 10 - 14 percent," myslí si Vojtech Gottschall z Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska.

Krízu so slepačími vajcami pociťujú aj výrobcovia majonézových šalátov. Ryba Žilina tvrdí, že kvôli fipronilu robia ešte dôkladnejšie kontroly ako obvykle. Dodávateľov vajec žiadajú o laboratórne testy na nezávadnosť surovín. A garancia kvality niečo stojí.

„V priebehu ostatného mesiaca sme zaznamenali viac ako 100-percentný nárast trhových cien varených vajec, ktoré využívame pri výrobe našich lahôdkových šalátov," píše v stanovisku spoločnosť Ryba Žilina.

Situáciu ešte viac komplikuje aj výpadok v dodávkach čerstvých slovenských vajec.

Podľa zainteresovaných tlak na ceny vajíčok a teda aj ďalších potravín bude trvať, až kým sa v Holandsku, Belgicku, či Nemecku nepodarí obnoviť pôvodné stavy nosníc, ktoré kvôli fipronilu poslali na bitúnok. Nové znášky sa v týchto krajinách očakávajú až v marci budúceho roka.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vajíčka

Dôležité udalosti