Keď vám dieťa zakašle, nepodceňte to!

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Pri výber sirupov a kvapiek si pozrite ich zloženie.

Zápaly dýchacích ciest sprevádzané kašľom patria k najčastejším ochoreniam detí. Aj keď je kašeľ, ktorý je dôležitou ochranou dýchacích ciest, najčastejším príznakom ich ochorenia, často sa vyskytuje aj pri iných diagnózach. Už aj ľahké vykašliavanie je pre telo záťažou, ktorá by sa nemala podceňovať, upozorňujú lekári.

Rozoznávajú sa dva základné druhy kašľa

"Suchý dráždivý kašeľ sa vyznačuje výraznými až kŕčovitými záchvatmi únavného kašľa. Telo nevykašliava prakticky žiadny hlien. Tento druh kašľa môže vyvolávať napríklad cigaretový dym, prach, rôzne plynové alebo chemické výpary. Suchý dráždivý kašeľ sa vyskytuje aj v prvých dňoch bežného prechladnutia alebo počínajúceho infektu," vysvetlil Branko Takáč z II. Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Produktívny kašeľ je zase podľa jeho slov charakteristický výraznou tvorbou hlienu rôzneho charakteru. Ten môže byť riedky, hustý, číry a podobne.

"Pri tomto druhu kašľa ide o obranný reflex tela, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov a hlienu z dýchacích ciest. Pri stagnácii hlienu s choroboplodnými zárodkami sa vytvára ideálne prostredie pre škodlivé baktérie. Produktívny kašeľ tým napomáha prirodzenej obranyschopnosti organizmu," priblížil lekár. 

Kašeľ ovplyvňujú antitusiká a expektoranciá

Antitusiká tlmia kašeľ a používajú sa na úporný dusivý neproduktívny kašeľ. Expektoranciá zasa zľahčujú vykašliavanie viacerými mechanizmami. Mnohé z nich sú vyrobené z extraktov rastlín ako napríklad brečtan a pri ich použití sa hovorí o fytoterapii - liečbe pomocou liečivých rastlín.

Dôležité je pri výbere vhodných sirupov či kvapiek pre deti pozrieť sa, čo obsahujú, aby tam neboli dráždivé látky, konzervačné prísady, alkohol či cukor.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.