Každé piate dieťa na Slovensku trpí nadváhou. Výživová poradkyňa radí, ako jej predísť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nadváha či obezita spôsobujú zdravotné komplikácie aj deťom. Ak nepociťujú následky zvýšenej telesnej hmotnosti teraz, o pár rokov to môže byť naopak. Deti majú dnes prístup k nezdravému jedlu v bufetoch či rýchlych občerstveniach viac ako inokedy. Výživová poradkyňa Jana Pastrnáková poskytla užitočné rady pre rodičov, ako problém riešiť.

Janka v rámci svojho projektu cestovala po slovenských základných školách. Akú desiatu si deti nosia do školy? „Štandardne to bolo pečivo so šunkou, syrom a zeleninou. Našli sa aj také deti, ktoré dostali iba dopekané produkty zo zmrazeného polotovaru a sýtené sladké nápoje,“ vysvetľuje Janka.

Prečítajte si tiež:

Čo robí v jedálničku najväčšiu zlobu?

Problémom je najmä častá konzumácia spracovaných potravín, sladkostí, polotovarov a sladených nápojov. Do zdravia detí však vstupujú aj iné faktory – spánok a pohyb. Pokiaľ má dieťa cez deň dostatok pohybových aktivít, drobný dezert navyše neuškodí.

Pri deťoch trpiacich nadváhou je potrebné dbať aj na iné detaily. Rodičia by mali upriamiť pozornosť napríklad na mliečne výrobky ako sú jogurty, syry či mlieko.

Tie sú skvelým zdrojom vápnika a bielkovín, na druhej strane však obsahujú tuk a mliečny cukor – laktózu. „Tá sa štiepi na galaktózu a glukózu. Ak dieťa naraz vypije 200 mililitrov mlieka, dá sa to prirovnať k jednej čajovej lyžičke cukru,“ zdôrazňuje poradkyňa.

Prečítajte si tiež:

Rodičia by mali ísť príkladom

Deti sa už v útlom veku učia od najbližších. Preto by mali rodičia dbať na to, ako sa stravujú a či majú dostatok pohybu. „Ak deťom vybudujeme zdravé návyky, nemusíme sa potom báť, že pôjdu po škole do bufetu a prejedia sa nezdravým jedlom,“ dodáva Janka.

Pozrite si aj pokračovanie reportáže, v ktorej výživová poradkyňa radí, ako by mala vyzerať vyvážená strava pre deti:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reportáže Teleráno

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.