Prieskum: Kto je zodpovedný za vojnu na Ukrajine? Slováci majú v porovnaní s okolitými štátmi odlišný postoj

Ukrajinskí vojaci v Bachmute
Ukrajinskí vojaci v Bachmute. Zdroj: AP Photo/LIBKOS

Názory na primárnu zodpovednosť za už vyše 15 mesiacov trvajúcu vojnu na Ukrajine sa v našom regióne líšia.

Z prieskumu, ktorý uskutočnil GLOBSEC, vyplýva, že 40 percent Slovákov pripisuje vinu Rusku, ďalších 34 percent Západu a 17 percent si myslí, že zodpovednosť je na pleciach Ukrajiny.

Prieskum, ktorý sa zaoberá postojmi regiónu k vojne na Ukrajine, NATO, EÚ či demokracii, sa konal okrem Slovenska ešte v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Litve a Lotyšsku.

USA a Rusko sú podobnou hrozbou

Spomedzi týchto štátov vinia Rusko z vojny najmenej práve Slováci. Pre porovnanie, zodpovednosť za konflikt nesie Rusko podľa 85 percent Poliakov či 71 percent Čechov.

„Aktuálne máme na Slovensku historicky najnižšiu mieru dôvery v inštitúcie, kedy vláde dôveruje len 18 percent respondentov. Tento nedostatok dôvery vytvoril živnú pôdu pre časť opozičných strán na kampaň obviňujúcu Západ z vojny a podkopávanie podpory Ukrajine, ktorá našla odozvu u značnej časti obyvateľstva,“ vysvetlila Katarína Klingová, senior analytička GLOBSEC-u.

Prečítajte si tiež:

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo aj to, že 50 percent Slovákov považuje USA za bezpečnostnú hrozbu. Rusko za hrozbu považuje 54 percent opýtaných občanov našej krajiny.

Približujeme sa k vojne

GLOBSEC zisťoval aj názory na zasielanie vojenskej pomoci na Ukrajinu. Takmer tri štvrtiny všetkých opýtaných veria tomu, že poskytovaním vojenskej techniky a zbraní Ukrajine pomáhame Ukrajincom brániť sa proti Rusku.

Spomedzi Slovákov tento názor zastáva 57 percent opýtaných. Naopak, 69 percent Slovákov si myslí, že poskytovaním vojenskej pomoci Ukrajine provokujeme Rusko a približujeme sa tým k vojne. Ide o najvyššie číslo spomedzi všetkých skúmaných štátov.

„Zatiaľ čo v roku 2022 mala vojna na Ukrajine na verejnú mienku značný vplyv, v tomto roku výsledky prieskumu skôr ukazujú prehĺbenie rozdielov medzi viac a menej odolnými krajinami,“ uviedla riaditeľka Centra pre demokraciu a odolnosť GLOBSEC-u Dominika Hajdu.

Podľa nej sa ukázalo, že „najmenej odolnými voči manipulatívnym a pro-ruským naratívom sa ukazujú Bulharsko, Maďarsko a Slovensko“.

Slovensko obnovilo kontroly na hraniciach. Dôvodom je aj konferencia GLOBSEC:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.