Jurinová pozvala nových kolegov na debatu, pripravujú memorandum

Svet podľa Kurátenko
Zdroj: TASR

Chýbali tam Baška a Belica, ktorých nepozvali.

Spolupracovali pred voľbami a chcú aj po nich. Novozvolení župani sa dnes prvý krát stretli a hľadali oblasti, v ktorých si môžu kraje navzájom pomáhať.

Hostiteľkou bola historicky prvá županka Erika Jurinová. „Je to historicky prvé stretnutie novozvolených alternatívnych protikorupčných županov," vyhlásila.

Ani ona, ani ostatní noví župani ešte svoje pomyselné kľúče od samosprávnych úradov nemajú, aj preto rokovali v priestoroch hotela.

A prečo práve Žilina?„Možno že práve preto, že žena, stred Slovenska, tak sme sa rozhodli zorganizovať tu a pozvať všetkých kolegov," vysvetlila zámer žilinského stretnutia

Prišiel nový prešovský župan Milana Majerský, košický Rastislav Trnka aj trnavský Jozef Viskupič. Bratislavský Juraj Dobra poslal zástupcu Mikuláša Krippela a banskobystrický Ján Lunter mal už iné pracovné povinnosti.

Staronových županov Jozefa Bašku a Milana Belicu nepozvali. Noví župani vraj hľadali, v čom si mohli kraje navzájom pomáhať.

„Vidíme tú spoluprácu aj v integrovanej doprave, lebo občania a obyvatelia iných krajom dochádzajú do Bratislavy za prácou a toto treba spolupracovať pri týchto riešeniach v doprave," konštatoval Krippel.

Podľa Jurinovej Žilina a Prešovský kraj a náš kraj má spoločné Tatry, takže minimálne v rozvoji cestovného ruchu vidia veľký prienik.

„Problémy občanov nemajú politické zafarbenie, problémom občanov krajom ,cesty stredné školy, domovy sociálnych služieb sú problémy bez politiky," zdôraznil Viskupič.

Noví župani sú pripravení viesť župy inak ako doteraz.

„Aj napriek tomu, že nie sme všetci z jednej strany, napriek tomu vieme spolupracovať a vieme vytvoriť akúsi silu ktorá vie dokáže pohnúť Slovenskom," povedal Trnka.

Nový šéf prešovského VÚC je presvedčený, že pokora je naďalej a uvedomuje si, že aj tí, čo boli pred nimi štyri roky urobili pre kraj kus dobrej roboty a čo robili dobre v tom chcú pokračovať.

A nový predseda Trnavského kraja poslal jeden odkaz aj našej vláde. „Aby vláda pristúpila k agende nielen pred dva kraje odkiaľ posôbia župani z vládnej koalície, ale aby pristúpila k všetkých županom rovnako," vyhlásil odchádzajúci poslanec parlamentu a nový župan Viskupič.

Novozvolení župani a županka budú vraj v takýchto stretnutiach pokračovať pravidelne. Najbližšie to bude po novom roku, aby podpísali memorandum o zásadách slušného župana. Či ho budú podpisovať šiesti alebo ôsmi, tak to ešte nevedia.


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jozef viskupič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.