Na Dubai Airshow súperia Airbus a Boeing o objednávky

Tri sestry
Tri sestry Zdroj: TASR/AP

Emirates spojili svoje sily s automobilkou Mercedes-Benz a predstavili novú podobu prvej triedy.

Súboj o objednávky medzi európskym výrobcom lietadiel Airbus a jeho americkým rivalom Boeing vypukol hneď v prvý deň veľtrhu Dubai Airshow v nedeľu 12. novembra.

Airbus očakáva, že oznámi nové objednávky za približne 16 miliárd USD (13,73 miliardy eur), podľa katalógových cien, na svoje najväčšie lietadlo A380 od dubajskej spoločnosti Emirates. To by koncernu pomohlo oživiť predaj obrieho stroja.

Ale zdroje oboznámené s touto záležitosťou povedali, že Boeing by mohol tromfnúť svojho európskeho konkurenta a získať ešte skôr ako Airbus objednávku v hodnote 12 až 13 miliárd USD na stroje 787-10 Dreamliner.

Boeing je vraj už v prvý deň blízko uzavretia dohody o predaji asi 40 lietadiel z radu Dreamliner viacerým aerolíniám, vrátane Emirates, tvrdia zdroje. Airbus, Boeing a Emirates odmietli tieto správy komentovať.

Boeing viedol pred Airbusom ešte pred začiatkom leteckého veľtrhu na Blízkom východe. Podieľa sa totiž približne 65 % na objednávkach, ktoré oba koncerny evidujú od začiatku tohto roka.

Airbus sa snaží zvýšiť predaj superjumba A380, ktorý po desiatich rokoch od uvedenia na trh zaznamenal pokles v prospech menších, ale rovnako efektívnych lietadiel určených pre dlhšie trasy.

Dohodu o očakávanom predaji 36 - 38 lietadiel A380 sa koncernu pravdepodobne podarí zabezpečiť len spolu s podmienkou o spätnom odkúpení niektorých starších modelov A380 z flotily Emirates. Povedal to zdroj oboznámený so situáciou.

Zdroj: TASR/AP

Emirates medzičasom spojili svoje sily s automobilkou Mercedes-Benz a predstavili novú podobu prvej triedy, inšpirovanú dizajnom luxusných interiérov automobilov. Emirates boli prvou leteckou spoločnosťou, ktorá umiestnila sprchy na palubu komerčných lietadiel.

Futuristický dizajn prvej triedy ukázali aerolínie na začiatku výstavy, ktorá prebieha od nedele až do 16. novembra. Ide o šesť plne uzavretých kabín v lietadlách Boeing 777. Sú vybavené televízorom s veľkou obrazovkou a ich sedadlá sa dajú zmeniť na pohodlné rovné lôžko. Ide o prvé takéto vybavenie na palube civilných lietadiel, uviedol prezident Emirates Tim Clark.

DUBAJ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boeing

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.