Pýta od vás servis poplatok za likvidáciu pneumatík? Nenechajte sa oklamať

Zo zákona je servis povinný urobiť to zadarmo.

Za bezplatnú službu si pýtajú peniaze. Upozornila nás na to diváčka, od ktorej si v servise za likvidáciu ojazdených pneumatík vypýtali poplatok. Porušujú tak zákon.

Niektoré pneuservisy na stránkach pýtajú za likvidáciu ojazdených pneumatík od šesť do desať eur.

„Spätný zber odpadových pneumatík je vykonávaný bezplatne. Používateľ je povinný odpadovú pneumatiku odovzdať distribútorovi pneumatík," povedal Michal Lukáč z ministerstva životného prostredia.

Distribútor je ten, kto pneumatiky predáva alebo ktorýkoľvek servis, kde ich aj prezúvajú. Aj od našej diváčky si za ich likvidáciu pýtali peniaze.

„V dvoch pneuservisoch mi telefonicky povedali, že s tým majú zvýšené náklady a že pneumatiky mi nevezmú, prípadne len vtedy, keď kúpim u nich nové," napísala diváčka TV Markíza.

„Sú servisy, ktoré sa snažia tieto poplatky vyberať od klientov. Napríklad pri autorizovaných servisoch som sa ešte nestretol , že by tieto poplatky brali. Súkromné tie poplatky síce berú, ale neoprávnene. Ten klient absolútne nemá platiť žiadny poplatok. Každý servis musí podľa zákona zobrať tieto pneumatiky?" vyhlásil dopravný analytik Marián Ürge.

V servise vás s ojazdenými pneumatikami môžu odmietnuť iba vtedy, ak už nemajú priestor na ich uskladnenie. Musia vám však dať náhradný termín, kedy ich môžete priniesť.


BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobil

Dôležité udalosti