Minister Drucker chce prehodnotiť bezplatné parkovanie pri nemocniciach

Keď bezplatné parkovanie minister schvaľoval, riadil sa iba hlasom ľudu. Tento krok však spôsobil nové problémy.

Ministerstvo zdravotníctva zrejme prehodnotí bezplatné parkovanie v štátnych nemocniciach. Ľudia, ktorí do zdravotníckych zariadení prídu autom totiž teraz využívajú maximum času, kedy je parkovanie zdarma. A blokujú tak miesta na státie ostatným. Oproti minulosti sa čas parkovania predĺžil až dvojnásobne.


O siedmej ráno do žilinskej nemocnice vchádzajú stovky áut a každý šofér sa snaží v areáli zaparkovať. O niekoľko minút sú všetky miesta obsadené, vrátane chodníkov. Aj tu platí pravidlo, kto prv príde, ten prv melie.

Nemocnica spravila veľký prieskum spokojnosti s parkovaním po novom.

„S prieskumu vyplynulo, že pacientom vyhovuje súčasný bezplatný parkovací systém, avšak požadujú viac parkovacích miest. Naopak vodiči sanitiek hovoria, že dochádza častejšie k dopravným kolíziám, majú problém rýchlo sa dostať na oddelenia na ktoré potrebujú," predstavuje výsledky prieskumu hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

Od zavedenia parkovania v štátnych nemocniciach na štyri hodiny zadarmo prejde cez rampu o desať percent áut viac. Možno zanedbateľný nárast má ale druhú tvár.

„Ľudia v minulosti využívali dve hodiny na parkovanie v areáli nemocnice. V súčasnosti využívajú plné štyri hodiny," hovorí Jurčiová.

Nemocnica je blízko centra mesta, a tak niektorí využijú parkovanie gratis aj na vybavenie si vecí v meste.

„Nie je to problém len žilinskej fakultnej nemocnice, je to problém trenčianskej nemocnice, prešovskej nemocnice a mnohých iných nemocníc, ktoré majú areálové vstupy," priznáva minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Keď bezplatné parkovanie minister schvaľoval, riadil sa iba hlasom ľudu. „Ja som nepočul žiadny iný hlas, len ten, že treba rampy zdvihnúť," konštatoval Drucker.

Minister je teraz pripravený tému znova otvoriť. „Vidím, že to nefunguje. Mnohí pacienti sa sťažujú, že sa nevedia dostať na svoje parkoviská. Treba to vyhodnotiť a podiskutovať o tom, či a do akej miery upravíme tento režim," dodáva.


ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Parkovanie

Dôležité udalosti