Mafián Dlhý Laco prehovoril o popravách

1_MAROKO_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Na súde porozprával, kto mal stáť za likvidáciou Križanoviča a policajta Ľuptáka.

Člen vražedného komanda sýkorovcov prehovoril o ďalších mafiánskych popravách. Ladislav Bališ alias Dlhý Laco, nedávno na súde porozprával, kto mal stáť za likvidáciou Petra Križanoviča a policajta Radoslava Ľuptáka. Obaja sú mŕtvi 20 rokov. Jeden zomrel pri výbuchu, druhého zastrelili.

Je 16. apríl 1997 - najväčším slovenských sídliskom zaznela rana ako z dela. V tento deň pred 20 rokmi sila explózie porozbíjala okná až do výšky 12.poschodia Nálož vybuchla pod autom, ktoré stálo vedľa vozidla Petra Križanoviča alias Durana. Už vtedy sa hovorilo, že to bola odveta za smrť zakladateľa skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru. Duran mal mať totiž prsty v jeho vražde.

„Hovoril väčšinou Duran, ja som počúval. Prišiel mi oznámiť, že si to s Mirom vybavili osobne, že ho zlikvidoval s chalanmi. Poklepal si barlou po spodnej časti protézy a povedal, pozri sa, čo zo mňa Miro urobil. So rád, že som prežil," povedal 1. februára odsúdený Mikuláš Černák.

So Sýkorom sa pohádali pre krádež v nitrianskej banke a odvtedy na seba poľovali. Predtým pritom boli priatelia. Zo Sýkorovej smrti obžalovali Ľuboša Ferusa, Mareka Ľuptáka a ďalších dvoch mužov. Dva mesiace po jeho vražde podľa Dlhého Laca - Robert Lališ alias Kýbel - dal pokyn na likvidáciu všetkých, čo mali stáť za smrťou bosa...

„Povedal, že nechajte tak, vy choďte, sa straťte a ja už vybavím dáke veci. Vtedy padol Duran, po Duranovi Ľuptákov brat. On chcel ísť aj na Ľuboša, ale za Ľuboša došiel orodovať Pápay," vyhlásil odsúdený Bališ.

Dlhý Laco prezradil o vražde Durana ďalšie detaily. „Havaši - tak tuším, že sledoval, mal tam byť Roháč, že vraj a neviem ostatných," nechal sa počuť.

Hovorca policajného prezídia Martin Wäldl nám potvrdil, že v predmetnej trestnej veci doposiaľ nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe.

Desať dní po Duranovej smrti zastrelili policajta Radoslava Ľuptáka. Aj on mal byť podľa svedeckých výpovedí priamym účastníkom vraždy Miroslava Sýkoru. Bol bratom jedného z obžalovaných. Dlhý Laco spomínal na súde aj túto vraždu. „Ani neviem, či to vie niekto v skupine ako to bolo, jedni hovoria, že Roháč, druhí že Cupper," zdôraznil.

Jozef Roháč je odsúdený na doživotie za iné vraždy, Ivan Cupper alias Vincko tiež - ale neprávoplatne. Hovorca povedal, že v trestnej veci vraždy Radoslava Ľuptáka vyšetrovanie prerušili a doposiaľ nebolo vznesené obvinenie žiadnej osobe.

Policajný prezident verí, že väčšinu mafiánskych vrážd objasnia aj po toľkých rokoch. No zároveň dodáva, že pri výpovediach bývalých členov zločineckých skupín musia byť veľmi opatrní.

„Pretože ich motív je zrejmý a ešte aj v prípade tých odsúdení si môžu pomôcť pri nejakom posúdení dĺžky trestu. Treba to podporiť aj ďalšími dôkazmi, aby sme neurobili nejakú chybu a nespôsobili nedajbože justičný omyl," vysvetlil Tibor Gašpar.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti