Ďalšie ministerstvo: Nicholsonová predstavila reformy osád

Poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová
Poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová Zdroj: TASR

Pozrite si, čo plánuje SaS.

Práca dospelým, vzdelanie deťom, maximálna zásluhovosť a nové ministerstvo pre sociálne vylúčené spoločenstvá. To sú princípy reformy sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS), ktorú pripravila Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS. Predstavila ich spolu s predsedom strany Richardom Sulíkom na tlačovej konferencii v Bratislave.

"Táto reforma je pre tých ľudí v SVS, ktorí chcú so svojím životom niečo robiť. Pre tých, ktorí sa chcú vymaniť vlastným pričinením z chudoby, z chatrče a získať perspektívu. Ako prvé z opatrení prichádzame s niečím, čo tu ešte nebolo. Navrhujeme zriadiť samostatné ministerstvo pre sociálne vylúčené spoločenstvá. Bude garantom zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách," povedala. Okrem zriadenia nového ministerstva SaS navrhuje zrušiť úrad vládneho rómskeho splnomocnenca.

Sľubujú nastaviť motivátory

Najdôležitejším princípom reformy je podľa Ďuriš Nicholsonovej princíp zásluhovosti, najmä pokiaľ ide o dávky v hmotnej núdzi. Spočívať má v tom, že "ten, kto sa snaží, má a ten, kto sa nesnaží, nemá". Liberáli sľubujú nastaviť motivátory tak, aby sa ľuďom zo sociálne vylúčených spoločenstiev oplatilo pracovať a byť aktívnymi. "To predpokladá reformu dávok v hmotnej núdzi," doplnila Ďuriš Nicholsonová.

Štát by podľa jej slov mal základnou dávkou v hmotnej núdzi garantovať len absolútne minimum. "Všetko ostatné bude naviazané na aktivitu jednotlivca. Chceme, aby sa vytvoril priepastný rozdiel medzi tými, ktorí sú aktívni a chcú so svojím životom niečo urobiť, a tými, ktorí sú pasívni a pasívni aj zostanú," uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Príspevky do 120 eur

Reforma počíta s odstupňovaním aktivačných prác podľa ich náročnosti a teda aj aktivačného príspevku. Mali by vzniknúť tri stupne. Aktivačný príspevok by mal byť od 20 do 120 eur. "Nositeľmi aktivačného príspevku budú môcť byť aj deti," uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Aktivačné príspevky by mali dostávať ľudia za aktivačné práce, ktorými by boli verejnoprospešné práce nielen v ich obci, ale aj mimo nej. Išlo by napríklad o práce na diaľniciach, poliach či lesoch.

Princíp práce pre dospelých počíta s vytvorením medzitrhu práce, na ktorý majú postúpiť dospelí zo SVS po absolvovaní aktivačných prác. Tento medzitrh práce by mal vzniknúť spojením súkromného a verejného sektora za podmienok odlišných na otvorenom trhu práce. "Podporíme vznik obecných sociálnych podnikov," doplnila.

Tieto by mali slúžiť na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných, ale aj na duálne vzdelávanie a prax študentov.

Dobrovoľná sterilizácia

Pokiaľ ide o vzdelanie pre deti, tu chce SaS zaviesť povinnú predškolskú výchovu pre deti zo SVS od troch rokov, a tiež zmeniť diagnostiku detí na pripravenosť na školskú dochádzku. Dnes sa totiž podľa SaS mnohé rómske deti dostávajú bezdôvodne do špeciálnych škôl. Liberáli chcú tiež zrušiť prípravné ročníky na základných školách a zabezpečiť dostatok asistentov učiteľov.

SaS plánuje tiež systematické budovanie komunitných centier, zmeny chce presadiť aj v oblasti bývania. Ďalej sľubuje zavedenie možnosti dobrovoľnej bezplatnej sterilizácie pre ženy aj mužov po 35 rokoch s troma deťmi, prípadne pre ženy a mužov po štyroch deťoch bez obmedzenia veku. Mladistvým matkám chce SaS navrhnúť možnosť bezplatného zavedenia vnútromaternicového telieska už po prvom dieťati bez obmedzenia veku.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lucia nicholsonová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.