Jeho topánky nosí prvá dáma Českej republiky. Návrhár nám ukázal, ako vzniká jedinečná obuv

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Oldrich Voyta vystriedal v živote viacero povolaní. Začínal baletom, ktorý kedysi vyštudoval. Neskôr presedlal na vlnu módneho priemyslu a skončil pri navrhovaní obuvi.

Topánky jeho výroby nosia ľudia po celej Európe a dokonca aj v Číne. Svojou šikovnosťou sa dostal až k prvej dáme Českej republiky, ktorá si vraj Oldrichove modely veľmi obľúbila.

Vyštudoval odbor dizajn obuvi a teraz pracuje v dielni v Zlíne, kde vytvára unikátne dizajnové kúsky. „Sú tu všetky stroje, rôzne komponenty a materiály, ktoré k práci potrebujem,“ popisuje Oldrich dielňu.

Prečítajte si tiež:

Výroba obuvi nie je len o dizajne

Pekný vzhľad topánok by mal byť len plusom, dôležitý je predovšetkým komfort. Obuv musí uniesť celú váhu človeka a na tento faktor Oldrich pri výrobe starostlivo dbá. „Musel som sa naučiť, ako pracuje noha a jednotlivé svaly,“ tvrdí.

Ak by Oldrich náhodou zabudol na poznatky zo školy, v dielni majú umelú kostru ľudskej nohy, aby si pri výrobe topánok mohli dopomôcť.

V dielni síce používajú staré „retro“ stroje, no nechýba im ani moderná technika – 3D tlačiareň. Oldrich v počítači navrhne model opätku, pričom musí dbať na jeho funkčnosť a pevnosť. Následne mu tlačiareň do pár hodín vyrobí konkrétny kus.

Prečítajte si tiež:

Vydarená spolupráca

„Poznám sa s návrhárkou, ktorá robila obleky pre pani Pavlovú. Opýtal som sa jej, kto bude navrhovať a vyrábať topánky. A vtedy vznikla naša spolupráca,“ vysvetľuje.

Mladý návrhár nedávno dostal telefonát o výstave odevov a obuvi prvých dám. Pani Pavlová povedala, že topánky od Oldricha sa jej nosia tak dobre, že ich na výstavu ani nechcela dať. „To je pre mňa najlepšia spätná väzba, akú môžem dostať,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.