Guľaté pozadie je pre mužov neodolateľné

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Podľa vedcov je dôležité, aby ste však tuk nemali na bruchu.

Muži sa delia na ´kozákov´ a ´rytierov´. Do prvej skupiny by sme mohli zaradiť tých, ktorí milujú ženské prednosti, do druhej tých, ktorým sa páči pozadie.

Hoci sa to líši kultúrno a napríklad v Európe je vraj viac mužov, ktorí majú radi bujné poprsie, zatiaľ čo v Južnej Amerike zase mužov ktorí uprednostňujú zadok, jedno ich však spája. Oboje veci sú pre mužov evolučným signálom, že je partnerka veľmi plodná.

Počas evolúcie sa v mužskom sexuálnom vnímanie presadil jeden vzťah - pevný a guľatý zadok mali vždy mladšie a najplodnejšie ženy. A preto je pre nich dodnes tento znak sexuálne vzrušujúci a neodolateľný.

"Podobne ako postava tvaru presýpacích hodín naznačuje, že má žena veľa estrogénu a je silne plodná," vysvetľuje profesor David Buss z University of Texas v Austine.

Ideálny tvar ženskej postavy má pomer pásu k bokom 7:10, teda ak má žena 63 centimetrov v páse, potom má ideálnych 90 centimetrov v bokoch.

"Ak má žena guľatejší a pevnejšie zadok, naznačuje to, že je mladá a bude dobrou kandidátkou (v čase pračloveka) pre splodenie dieťaťa," dodáva profesor Buss.

Zaujímavé však je, že nikto netuší, prečo sa muži delia na spomínané skupiny. Oba znaky totiž súvisia s plodnosťou a zdravím ženy a mali by teda priťahovať rovnako.

"Guľaté prsia sa vyvinuli v kontexte ženskej súťaže o pozornosť a oddanosť mužov, ktorí mali zase silu a moc ovládať a poskytovať zdroje. Okrúhle poprsia je tak prejavom dobrých tukových zásob na tele," tvrdí antropologička profesorka Bobbi S. Low z University of Michigan.

Na veľkosti (ne)záleží

Veľa žien sa kvôli veľkosti svojho pozadia trápi. Hlavne tie, ku ktorým bola príroda v týchto partiách štedrejší. Ale vyzerá to tak, že by mali smútok hodiť za hlavu.

"Ženy s objemnejším pozadím sú odolnejšie voči chronickým chorobám," tvrdia vedci z Oxfordskej univerzity.

Majiteľky objemného pozadia a bokov s útlym pásom majú nižšiu hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Ich telo tiež produkuje viac hormónov, ktoré pomáhajú metabolizovať cukry. Tukové zásoby sa na pozadí a v bokoch vstrebávajú nebezpečné tukové častice z krvi a tým pomáhajú predchádzať chorobám obehovej sústavy.

Tukové zásoby na bokoch a zadku, ale skutočne je dôležité, aby bol tuk len tam a nie na bruchu, hrudníku či pažiach, skutočne fungujú ako ochrana pred zápalmi a cukrovkou.

"Tuk okolo bedier a na pozadí je pre ženu dobrý, ale akýkoľvek tuk na bruchu jej škodí," vysvetľuje Konstantinos Manolopoulos z Oxfordskej univerzity, informuje bety.cz.

BRATISLAVA/zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti