Ani Smer, ani Hlas. Voľby môže vyhrať strana, ktorá už raz zvíťazila

Peter Pellegrini a Robert Fico (archívna snímka z roku 2019)
Peter Pellegrini a Robert Fico (archívna snímka z roku 2019) Zdroj: TASR/František Iván

Voľby nemusí vyhrať Smer a ani Hlas. Za istých okolností totiž môže zvíťaziť strana, ktorá už jedny celoštátne voľby ovládla. Nateraz mimoparlamentnému hnutiu už niekoľko mesiacov preferencie stabilne rastú.

Progresívne Slovensko si počas posledného roka vypracovalo pozíciu tretej najsilnejšej strany. Hnutiu, ktorému ušiel parlament len o necelých tisíc hlasov, sa podarilo zastabilizovať svoje preferencie až do takej miery, aby sa nemuselo obávať, že sa zopakuje scenár z posledných parlamentných volieb.

„Preferencie Progresívneho Slovenska z dlhodobého hľadiska rástli. A na tej úrovni, na ktorej je dnes, čo je 13 - 14 percent, sa nateraz zastabilizovali,“ uviedol šéf agentúry IPSOS Jakub Hankovský.

​PS už v jednej agentúre tesne preskočil Hlas

Z májového volebného modelu agentúry NMS Market Research pre denník SME dokonca vyšlo, že sa PS už veľmi tesne dostalo aj pred druhý Hlas.

„V posledných týždňoch sa však cez hlavu svojho predsedu zobrazenou na bilbordoch prihovára občanom. Bilbordy sú síce tradičným, ale zato účinným spôsobom volebnej kampane,“ okomentoval rast hnutia politológ Radoslav Štefančík.

Ostatné agentúry však ešte tento trend nezachytili. V agentúrach AKO a IPSOS, ktoré už zverejnili májové prieskumy, hovoríme o rozdiele približne dvoch percent.  

„Z našich prieskumov je ten rozdiel ešte relatívne veľký. Je pravdou, že Hlas padal, ale tiež to vyzerá tak, že sa zastabilizoval,“ doplnil Hankovský.

Prečítajte si tiež:

​PS ako prvé po dlhých rokoch dokázalo Smer poraziť

Podľa politológa môžu progresívci ešte prekvapiť. Ak totiž voliči uvidia šancu na možnú porážku Hlasu alebo Smeru, tak môže nastať tzv. efekt snehovej gule.

„Myslím si, že PS môže tak prekvapiť, ako v roku 2020 prekvapil Igor Matovič. Na pravej strane straníckeho spektra, čo sa týka kvality, až taká veľká ponuka nie je, takže si viem predstaviť, že váhaví voliči sa v deň volieb rozhodnú práve pre preferenčne najsilnejšiu politickú stranu napravo od stredu,“ ozrejmil Štefančík.

Zároveň pripomenul zaujímavý fakt, že PS už raz dokázalo Smer poraziť a zvíťaziť tak v celoštátnych voľbách.

„Išlo síce o eurovoľby, ale na tento úspech netreba zabúdať,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž o (ne)spájaní strán. Nakrúcal Martin Prôčka. 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Krátka správa

Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo výzvu o poskytnutie dotácie na poskytovanie pomoci obetiam domáceho násilia.

Ministerstvo spravodlivosti SR vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na rok 2024 na poskytovanie špecializovanej odbornej pomoci obetiam trestného činu domáceho násilia a na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov. Termín predkladania žiadostí je 1. december 2023, pri žiadostiach zasielaných poštou je rozhodujúci údaj na poštovej pečiatke, ktorým môže byť najneskôr dátum uzávierky výzvy.

Krátka správa

Putin možno v novembri oznámi svoju kandidatúru v budúcoročných voľbách.

Očakáva sa, že Putin by mohol oznámiť svoju kandidatúru v marcových prezidentských voľbách v rámci medzinárodnej konferencie Rusko, ktorá sa uskutoční práve v novembri. Na tomto podujatí budú predstavené všetky regióny Ruska a podľa zdrojov blízkych administratíve prezidenta by Putin mohol na oznámenie využiť práve otvorenie konferencie.