Šesť jednoduchých tipov, ako ušetriť za volantom

Tankovanie patrí takmer u každého z nás medzi pravidelné výdavky. Keďže cena benzínu a nafty rastie, prezradíme vám pár tipov, ako sa dá pri správnej jazde ušetriť.

Tankovanie patrí takmer u každého z nás medzi pravidelné výdavky. Keďže cena benzínu a nafty rastie, prezradíme vám pár tipov, ako sa dá pri správnej jazde ušetriť.

Kontrola kolies

Určite sa oplatí raz za čas si skontrolovať tlak v kolesách. Každý typ auta má predpísanú optimálne natlakovanie na prednej a zadnej náprave, ktorú väčšinou nájdete na nálepke v dverách. Nesprávny tlak v pneumatikách vie výrazne zvýšiť spotrebu a aj zhoršiť manipuláciu s vozidlom.

Plynulá jazda

Ak ste uviazli v dopravnej zápche, zbytočne sa rýchlo nerozbiehajte. Za autom pred vami si nechajte väčší priestor. Ten vám zabezpečí plynulú jazdu bez zbytočného používania bŕzd.

Klimatizácia

Medzi najväčšieho žrúta paliva patrí klimatizácia. Tá dokáže pri niektorých autách spotrebovať aj viac ako dva litre na 100 kilometrov. Zapnite ju iba vtedy, ak ju naozaj potrebujete, najlepšie na automatický režim. Takisto dbajte aj na jej údržbu.

Poriadok v aute

S každým zbytočným kilom narastá aj hmotnosť vozidla. Preto ak už dlhšiu dobru prevážate v kufri nepotrebné veci, je načase ich odložiť.

Tankovanie

Po natankovaní paliva otočte čerpaciu pištoľ dolu hlavou. Z hadice tak do nádrže dostanete všetky kvapky, ktoré v nej uviazli. Možno sa vám zdá, že je to iba veľmi malé množstvo, no po viacerých tankovaniach môžete ušetriť aj niekoľko litrov.

Plánovanie

Cestu si dobre naplánujte a zvážte si aj iné alternatívy dopravných prostriedkov. Ak cestujete iba na druhý koniec mesta, v špičke sa vám finančne aj časovo môže vyplatiť doprava mestskou hromadnou dopravou.


BRATISLAVA/mal

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti