Z hudobných nástrojov stále cítiť zápach spáleniny. Umelecká škola v B. Štiavnici si zvyká na nové priestory

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na rozsiahly požiar z 18. marca tohto roku Banská Štiavnica tak skoro nezabudne. Na neúnavný boj hasičov, aby skrotili plamene a snahu dobrovoľníkov, aby zachránili čo sa len dá.

Riaditeľka tamojšej umeleckej školy hovorí, že nešťastie zocelilo všetkých. A ZUŠka je po požiari v náhradných priestoroch. Žiaci aj učitelia sa spamätávajú z toho, čo sa udialo a postupne si zvykajú na nové miesto.

Nechýbalo veľa a požiar by zničil dôležité dokumenty, ktoré boli boli v miestnosti, do ktorej sa pre plamene spočiatku hasiči nevedeli dostať. Nakoniec sa však zmluvy a počítače podarilo zachrániť.

Prečítajte si tiež:

​Z horiacej budovy stihli vyniesť aj vzácne hudobné nástroje. Niektoré sú však vplyvom obrovskej horúčavy požiaru poškodené a čaká ich reštaurovanie. Stále z nich cítiť pach spáleniny a sadzí.

Najvzácnejším spomedzi zachránených hudobných nástrojov je klavírne krídlo, ktoré škola dostala do daru od mesta. Zamestnanci školy sa podľa svojich slov stále spamätávajú z pohromy. Po požiari mali plné ruky práce a až teraz im postupne dochádza, čo sa vlastne stalo. 

Veľkým šťastím je aj to, že sa podarilo zachrániť výtvarné práce žiakov. Požiar sa zastavil dva kroky od miestnosti, v ktorej boli uložené.

Riaditeľka školy Irena Chovanová chváli rodičov žiakov za to ako sa zachovali po požiari. Deti boli v šoku a mali obavy, čo bude so školou. Rodičia im túto traumu pomohli prekonať. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.