Mali zarábať na rómskych deťoch a za nájomné v Sečovciach platili astronomické sumy

Matka smúti za svojou dcérou
Matka smúti za svojou dcérou Zdroj: TV Markíza

Za 15 rokov, ktoré by mala zmluva platiť, by škola zaplatila okolo 13 miliónov Eur.

Vraj zarábali na rómskych deťoch a peniaze prelievali cez nevýhodnú nájomnú zmluvu. Štátna škola z Dobšinej si v Sečovciach otvorila elokované pracovisko. Na tom by nebolo nič zlé, keby za prenájom súkromných priestorov neplatili astronomicky vysoké nájomné.

Od školy, hoci je to len elokované pracovisko, čakáte zázemie a priestor na výučbu. Vyše 300 detí vraj dokázali vzdelávať v dvoch rodinných domoch.

V Sečovciach majú zrejme najdrahšie nehnuteľnosti na Slovensku. Pozrite si vo videu, ako vyzerá jeden z dvoch rodinných domov, ktoré si Spojená škola z Dobšinej prenajímala za takmer 900-tisíc Eur ročne. Nájomnú zmluvu pritom podpísali na 15 rokov dopredu.

„To znamená, že za 15 rokov, ktoré by mala táto zmluva platiť, by škola mala zaplatiť okolo 13 miliónov eur," uviedla poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová.

Podozrivo nevýhodnú zmluvu podpísala riaditeľka školy Alica Krivanská. Po prevalení škandálu si ju dnes zriaďovateľ, ktorým je Košický samosprávny kraj, pozval na vysvetlenie.

Kraj teraz zriadi komisiu, ktorá to celé preverí. A odpovede od kompententných orgánov žiada aj poslankyňa Zimeová, ktorá na celú kauzu upozornila.

Škola vraj peniaze získavala tak, že z bežných žiakov prostredníctvom súkromného pedagogického centra umelo vyrábala zdravotne a mentálne postihnutých. Štát za takéhoto žiaka zaplatí takmer dvojnásobok normatívu. Pochybenia konštatovala aj školská inšpekcia, ktorá konala na základe podnetu polície.

Viac v reportáži Dušana Tokarčíka:

KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.