Domáce

Poznáte úplatkársky slang? Zvieratá tam majú svoje miesto

Králik - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Úplatkári používajú aj kapra, či králika.

Prídem si po tých králikov a zišiel by sa aj kapor. Ak začujete takýto rozhovor, nemusia sa medzi sebou rozprávať chovatelia zvierat.

Kapor, či králik je totiž v korupčnom jazyku úplatok, ktorý má skončiť vo vreckách českých politikov a úradníkov.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

V kódovanej reči úplatkárov nájdeme mnohé kreatívne výrazy aj u nás. Posúďte sami.

Ako sa dávajú úplatky? A ako si ich úradníci vypýtajú? Opýtali sme sa muža, ktorý podplácal na ministerstve obrany. „Ja sa o tom baviť nebudem, toto nie je debata na telefón," povedal reportérovi TV Markíza Jánovi Malochovi.

Niekedy si však kšefty dohadujú aj telefonicky či mailom. Používajú pri tom korupčný slang:

„Neviete, čo sa patrí?"

„Hm...bude to ťažké..."

„Čo môže veci len napomôcť..."

„Ako by sme mohli problém vyriešiť?"

A ako nazývajú samotný úplatok? Policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová tvrdí, že páchatelia naďalej pri vzájomnej komunikácii používajú rôzne skryté výrazy na drevo, plachta, hlina a podobne.

Bývalý futbalový funkcinár Vladimír Wänke žiadal za prestupy hráčov úplatky, ktoré nazýval kolkami. Uplácať sa malo kartónom vína, či bedničkou jabĺk.

„Prosím vás pekne, víno a jablká? Spýtajte sa niektorých ľudí komu tie jablká a víno boli určené. Nie mne," povedal 7. apríla 2009 Vladimír Wänke, ktorý si trest už odpykal a za dobré správanie mu odpustili časť trestu.

V Česku sú v korupčných výrazoch ešte kreatívnejší. Český trojlístok Rath - Pancová - Kott volal provízie „králiky". A mali to dobre ošetrené. Ak by sa vraj niekto nato pýtal, budú tvrdiť, že exposlanec Kott králikov skutočne chová.

Niektorí sa možno pri týchto slovách usmievajú, no s korupciou to na Slovensku až také úsmevné nie je. Podľa prieskumu medzi podnikateľmi ide na úplatky ročne pol miliardy eur. V priemere tak každý z nás uleje do sivej ekonomiky mesačne osem eur.

BRATISLAVA/Ján Maloch

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.