Beblavý: Zvýšené príplatky nebudú platiť pre státisíce verejných zamestnancov

Nové mzdové zvýhodnenie sa má týkať iba súkromného sektora.

Zvýšené nočné a víkendové príplatky nebudú platiť pre státisíce zamestnancov vo verejnom sektore. Myslia si to poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý (nezaradený) a Jaroslava Lukačovičová zo vznikajúcej strany Spolu - občianska demokracia.

Podľa nich poslanci Smeru-SD predložili na novembrovú schôdzu Národnej rady SR novelu Zákonníka práce, ktorá platovo zvýhodňuje prácu cez víkendy a v noci, no opäť nebude platiť pre státisíce zamestnancov vo verejnom sektore. Hoci vláda vyberie na zvýšených daniach a odvodoch vyplývajúcich z príplatkov miliardu, vlastným zamestnancom nepridá ani cent.

Vlastným nepridajú ani cent

Nové mzdové zvýhodnenie sa má týkať iba súkromného sektora. Štátni a verejní zamestnanci budú ponechaní s príplatkom za prácu v sobotu a nedeľu vo výške 30 % hodinovej sadzby funkčného platu a príplatkom za prácu v noci vo výške 25 % hodinovej sadzby funkčného platu.

Napriek tomu, že štát od zamestnávateľov vyberie späť na daniach a odvodoch viac ako miliardu eur, vlastným zamestnancom vo verejnom sektore nepridá zase ani cent.

"Vládni poslanci v dôvodovej správe uvádzajú, že pomôžu všetkým zamestnancom. Nie je to pravda, na vlastných zamestnancov vo verejnej správe sa chcú zase vykašľať. Pomôžu zamestnancom v súkromnom sektore, ale najmä tým pomôžu sebe a štátnej kase," konštatuje Beblavý.

Podľa Richtera Beblavý nehovorí pravdu

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený) opäť nehovorí pravdu. Ako minister uviedol, práca v noci pracovníkov štátnej a verejnej správy má už teraz platných 25 % hodinovej sadzby funkčného platu. Reagoval tak na tvrdenia poslanca, že pripravované zvýšenie príplatkov za sviatky a nočnú prácu sa nedotkne státisícov zamestnancov vo verejných službách.

"My teraz zvyšujeme na 50 % minimálnej hodinovej mzdy. Práca vo sviatok, náhradné voľno alebo 100 % z hodinovej sadzby funkčného platu. To, čo navrhujeme dnes aj pre ostatných zamestnancov, do istej miery v štátnej a verejnej službe už je. Práca cez víkend, tam ideme prehodnocovať, navrhujeme 100 % minimálnej mzdy," povedal Richter.

Ako ďalej uviedol, štátna a verejná služba má 30 % hodinovej sadzby funkčného platu. Tieto kategórie sa idú vyhodnotiť, čo to bude znamenať.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Príplatok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.