Sex je dobrý aj na bolesť hlavy. Muži však majú orgazmickú bolesť dvakrát častejšie

cukylukyfilm.jpg
Zdroj: Dean Drobot/shutterstock.com

Odborníci nevedia presne určiť, z čoho pramení.

Sex je výborný liek na bolesť. A pomáha často ľuďom, ktorí trpia migrénou. Je dokázané, že po sexe a kvalitnom orgazme - odznieva mierny či stredný záchvat.

Ako všetko v živote, aj tu platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Orgazmus a sexuálne hrátky môžu vyvolať opačný problém - nepríjemnú bolesť hlavy. Tú  muži podľa odborníkov pritom pociťujú dvakrát častejšie ako ženy. Toto nahráva teórii o jej pôvode. Muži sú pri sexe energickejší a často sa ich aktivity podobajú športovému výkonu.

Vyčerpanie z orgazmu

Rovnako ako pri intenzívnom cvičení, aj pri intenzívnom sexe, sa rozťahujú cievy. Je to  zdravé, ale tým sa do mozgu dostáva viac hormónov, ktoré vyvolávajú bolesť.

Bolesť hlavy môže prísť už pred samotným sexuálnym vyvrcholením. Vyvolá ju nahromadený tlak z veľmi veľkého vzrušenia a fyzického vyčerpania. Môže sa tiež stať, že vás začne bolieť hlava už počas alebo krátko po orgazme.

Ako posilňovanie

Lekára Margaret Redelman z Austrálskej sexuologické spoločnosti tvrdí, že vedci si nie sú istí tým, čo je koreňom tejto bolesti. Podľa jej slov však teória naznačuje, že sa objavuje preto, že sex je podobný intenzívnemu cvičeniu.

Zdroj: Shutterstock.com

"Podobnú bolesť môžu zažívať ľudia, ktorí dvíhajú extrémne ťažkú záťaž a posilňujú s veľmi ťažkými činkami. Bolesť hlavy pri sexe - orgazmická cefalalgia - zažíva ju asi percento dospelých," vysvetlila.

Časté bolesti hlavy pri sexe však môžu byť znamením začínajúcej choroby obehovej sústavy. Nadváha alebo vysoký krvný tlak zvyšujú riziko prepuknutia tejto bolesti.

Vyššie riziko je tiež pri únave a vyčerpaní, počas stresujúce životnej epizódy či niekoľkonásobnom orgazme počas jedného dňa, píše bety.cz.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.