Zašlá sláva mestských amfiteátrov na východe. Potrvá roky, kým sa nájdu peniaze na ich rekonštrukciu

Zašlá sláva mestských amfiteátrov na východe. Potrvá roky, kým sa nájdu peniaze na ich rekonštrukciu
Burinou zarastený amfiteáter v Michalovciach. Zdroj: TV Markíza

Striedali sa na nich domáci i zahraniční umelci. Ľudia v nich trávili dni voľna. Dnes mestské amfiteátre chátrajú. Samosprávy im dlhé roky nevedia vrátiť zašlú slávu.

Amfiteáter v Michalovciach je v dezolátnom stave. Lavičky v hľadisku sú zarastené burinou a kríkmi. Nečudo, že spomienky miestnych dnes znejú neuveriteľne.

Vystupoval tam napríklad Karel Gott aj Alexandrovci. Život by sa sem mohol znovu vrátiť. V pláne je rekonštrukcia. Jeden a pol milióna z eurofondov však bude treba navýšiť.

Samospráva chce postupne revitalizovať aj okolie amfiteátra na Hrádku. Brzdia ich ale nevysporiadané pozemky. Mesto Michalovce sa snaží získať pozemky do svojho vlastníctva.

Časy slávy má dávno za sebou aj svidnícky amfiteáter

Aj svidnícky, kedysi mimoriadne slávny amfiteáter, dlhé roky už len plátajú. Časy, keď v hľadisku nebolo miesta, má za sebou.

Dnes je aj 86-ročnému etnografovi Ivanovi Čižmárovi do plaču. „Ten amfiteáter potrebuje dôstojné ošetrenie, dôstojnú starostlivosť vo všetkom a nielen porozbíjanie, hanba,“ krúti hlavou Čižmár.

Samospráva hovorí o potrebe minimálne dvoch miliónov eur. Z vlastného na to nemá, no spolieha sa na cezhraničné projekty z eurofondov.

V ostatných rokoch sa amfiteáter ako tak zaplní raz, maximálne dvakrát do roka. No a kým samospráva uspeje s prípadným projektom, účinkujúci i diváci sa ešte niekoľko rokov budú musieť poriadne uskromniť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.