Táto šťava vás dostane! Je účinná ako prevencia pred onkologickými chorobami

Ilustračná snímka.
Zdroj: siamionau pavel/shutterstock.com

Je to šťava zo zemiakov, ktorú by nikomu z nás nezišlo na um piť len tak.

Kto by to bol povedal, že obyčajná šťava zo zemiakov je malý zázrak. Je dobrá na prevenciu rakoviny, cukrovky, zápalov žalúdka a vysokého krvného tlaku. Ruku na srdce, zišlo by vám na um piť ju denno denne?

Zaujímavé je, že liečivé účinky zemiakov boli známe od nepamäti, ale časom sa akosi vytratili z nášho života a teraz musíme na ne opäť prísť.

Tvrdí sa, že surové zemiaky by sa nemali jesť. Je to však lož, tak isto ako tvrdenie, že ich šupka je jedovatá a nemala by sa jesť.

Zemiaková šupka

U ekologicky vypestovaných zemiakov sa skutočne nemusíte ničoh báť. Pozor však na tie so zelenou šupkou, ktorá obsahuje solanin - prírodný jed nezrelých pochutín. Takýto zemiak iba jednoducho ošúpete.

Šupka je bohatá na sacharidy, bielkoviny, vitamín C a B6, draslík, železo, horčík a zinok. Vitamín C sa bežne pri varení vyparí, čo je veľká škoda. Dôvodom je, že surový zemiak 45 percent dennej doporučenej dávky tohto vitamínu. A práve preto sú surové zemiaky zdravé.

Zemiaková šťava

Už aj vedci verejne uznávajú účinky zemiakov a ich šťavy. Lieči napríklad gastritídu (pozn. zápal sliznice žalúdka). Stačí si rozpustiť polievkovú lyžicu vo vode a piť vždy približne 30 minút pred každým jedlom dňa - raňajkami, obedom a večerou.

Ak vás trápi žalúdok, mali by ste vypiť nalačno deci tejto šťavy. Potom ďalší deciliter pred obedom a večerou.

Štava znižuje hladinu cukru v krvi. Je výborná pri ochorení pľúc, dýchacích ciest, prejavoch rakoviny, ochorení pečene, ľadvín, srdcových chorobách, vysokom krvnom tlaku, cukrovke, reume a ďalších.

Recept na chutnú šťavu

Zemiaky dajte do odšťavovača, ktorý vám vyrobí čistú šťavu. Ak sa bojíte, že vám nebude chutiť, pokojne pri odšťavovaní priadajte pár kúskov obľúbeného ovocia.

Zdroj: Shutterstock.com

A ešte jedna rada: Ak potrebujete posilniť imunitný systém, zbaviť sa bolestí hlavy alebo menštruačných bolestí či vyčerpanosti, pite ráno a večer šťavu zo zemiaku, mrkvy a jablka, píše portál farmazdravi.cz.

Keby sme to mali zhrnúť, šťava zo zemiakov:

- posilňuje imunitu
- detoxikuje telo
- lieči kožné choroby
- znižuje hladinu cukru v krvi
- pomáha pri ochorení pečene a ľadvín
- chráni srdce
- je efektívna na kožné problémy - akné alebo čiernych bodkách na pleti
- má antiseptické vlastnosti
- vyživuje pokožku
- chráni pred starnutím
- funguje proti celulitíde

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti