Domáce

Prokurátora Milana Valacha odsúdili za úplatkárstvo na tri roky

Súd úplatkárstvo
Zdroj: shuterstock.com

V minulosti ho už dva razy odsúdili.

Na trojročný trest odňatia slobody odsúdil dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) v úplatkárskej kauze prokurátora z Lučenca Milana Valacha, keď predtým na rovnaký trest odňatia slobody ho odsúdil v minulosti už dva razy, a to v rokoch 2011 a 2009.

Najvyšší súd SR však postupne oba rozsudky zrušil a vrátil ŠTS, aby znova rozhodol. ŠTS dnes zároveň odsúdil na rovnaký trest odňatia slobody vo výške troch rokov bývalého lučeneckého policajta Jána V. a tretiemu obžalovanému - podnikateľovi Pavlovi P. zvýšil ŠTS trest v porovnaní z predchádzajúcimi dvoma verdiktmi na vyšší podmienečný trest.

Konkrétne Milana V. odsúdili za trestné činy podvodu, marenia úlohy verejného činiteľa a mimo trestu odňatia slobody ho ŠTS odsúdil, podobne ako v minulosti aj na peňažný trest vo výške 10.000 eur.

Expolicajta Jána V. odsúdili za prijímanie úplatku a na peňažný trest vo výške 400 eur a spomínaného podnikateľa Pavla P. za podplácanie na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky.

„Obžalovaní ani obhajcovia neboli pri vyhlásení rozsudku prítomní, prokurátor sa vzdal práva na odvolanie, Rozsudok nie je zatiaľ právoplatný," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Na trojročný trest odňatia slobody odsúdil ŠTS Milana Valacha už v marci 2011, podobne ako v októbri 2009 tiež za prečin podvodu, marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti a podplácanie na úhrnný trest 36 mesiacov. Okrem toho prokurátora odsúdil vtedy ŠTS rovnako na peňažný trest vo výške 10.000 eur.

Ďalších dvoch obžalovaných v úplatkárskej kauze - podnikateľa Pavla P. odsúdil súd na podmienečný trest odňatia slobody na 12 mesiacov so skúšobnou lehotou na 24 mesiacov. Bývalého lučeneckého policajta Jána V. samosudca odsúdil rovnako ako prokurátora na 36 mesiacov odňatia slobody.

Prokurátor si mal v dvoch prípadoch vypýtať úplatok. V jednom prípade požadoval 9958 eur preto, aby sumu „použil pre kompetentné osoby, ktoré rozhodnú o nástupe na výkon trestu".

V inom prípade prokurátor čelil obvineniu z podplácania. Podnikateľ Pavol P. spôsobil pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu. Následne požiadal prokurátora Milana V., aby mu vybavil negatívny výsledok na alkohol. Za to si prokurátor údajne vypýtal úplatok 332 eur a odovzdal ho policajtovi Jánovi V.

LUČENEC/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti