Prípad dôchodcu Milana poukázal na vážnu dieru v systéme

Nemocnice posielajú domov pacientov, hoci sa o seba nedokážu postarať.

Prípad dôchodcu, ktorého odmietli hospitalizovať a vláčili ho v sanitke, poukázal na vážnu dieru v systéme. Nemocnice posielajú domov pacientov, hoci sa o seba nedokážu postarať.

V zdravotníckych zariadeniach na Slovensku chýbajú sociálni pracovníci, ktorí by podobné situácie riešili. V zahraničí sú pritom takéto služby bežné.

Dôchodcu Milana Jurča (74) s komplikovanou zlomeninou nohy poslali po vyšetrení brucha z nemocnice domov. Personál pritom informoval, že žije sám, nedokáže chodiť a do domu sa pre množstvo schodov nemá ako dostať. Napriek tomu ho iba v spodnej bielizni naložili do sanitky a domov predsa len odviezli, po peripetiách ale nakoniec aj tak skončil v nemocnici.

Nemocnica v Malackách tvrdí, že postupovala správne, rovnako sa bráni aj dopravná zdravotná služba, podľa ktorej bol pacient počas prevozu prikrytý dekou.

„To, že sa pán Jurčo nevedel po ošetrení zápchy na Urgentnom príjme dostať domov, naozaj nie je problém ani vina Nemocnice Malacky," tvrdí hovorkyňa Nemocnice Malacky Dana Husárová.

„Keď pacient absolvoval vyšetrenia a keď lekár určil, že hospitalizácia nie je potrebná tu zdravotná starostlivosť končí," ozrejmil prezident Asociácie súkromných lekárov Marian Šóth.

Samotná nemocnica i ďalší odborníci zdôrazňujú, že tento prípad poukázal na dlhodobý systémový problém. V zahraničí je totiž bežné, že sa o podobných pacientov starajú sociálni pracovníci, ktorých majú nemocnice k dispozícii. „Zisťuje jeho pomery, či mu má kto navariť, či berie lieky, určite je to zlyhanie systému," povedal dlhoročný záchranár Vladimír Dobiáš.

Reportáž o manévroch s imobilným pacientom sme ukázali aj šéfke asociácie na ochranu práv pacientov. „Je to smutné. Každý má právo na individuálny prístup, takýchto ľudí nám pribúda a mali by sme s tým počítať," myslí si Mária Lévyová z Asociácie na ochranu práv pacientov.

Zisťovali sme, ako je to so sociálnymi službami v nemocniciach na Slovensku, podľa komory sociálnych pracovníkov je ich žalostne málo. A navyše ich prítomnosť v nemocniciach upravujú chabé zákony.

„Na Slovensku je 99 sociálnych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, čo nepokrýva počty poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, v niektorých nemocniciach proste nie sú," konštatovala členka Slovenskej komory sociálnych pracovníkov Katarína Mažárová.

Veľakrát sa navyše stáva, že pacient sa pre nevyhovujúce domáce podmienky do nemocnice skôr či neskôr vráti. Aj tento problém s nedostatkom sociálnych pracovníkov momentálne rieši pracovná skupina na ministerstve zdravotníctva. Mažárová je presvedčená, že by sa mala zohľadňovať aj sociálna oblasť pacientov.

Podľa Levyovej je treba hľadať také spôsoby, aby mal pacient garantovanú starostlivosť v súlade so svojím stavom a svojimi sociálnymi potrebami.

Ministerstvo práce odporúča, že ak vás z nemocnice prepustia v stave, že sa o seba sami neviate postarať, kontaktujte svoju obec, tá by vám mala poskytnúť sociálnu opateru.

V praxi to funguje tak, že dané zdravotnícke zariadenie upovedomí obec pretože čím skôr to tá obec vie tým skôr môže konať.

Téme sa venoval René Medzihradský.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sanitka

Dôležité udalosti