VIDEO: Fico si odkrútil nočnú smenu za pásom. Riaditeľ firmy chválil jeho výkon

Premiér SR Robert Fico počas nočnej zmeny v priestoroch spoločnosti IAC Group.
Zdroj: TASR

Ako mu to za pásom išlo sme sledovali. Na mieste bol redaktor TV Markíza Marek Gudiak, ktorý spracuje reportáž do nedeľných Televíznych novín.

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) si je vedomý, že navrhované zvýšenie príplatkov za nočnú prácu sa stretne s obrovským odporom niektorých podnikateľov na Slovensku. Premiér to uviedol na brífingu po nočnej smene odpracovanej v Automobilovom priemyselnom parku Lozorno (okres Malacky) zo soboty od 22.00 h do nedele (26.11.) do 06.00 h v priestoroch spoločnosti IAC Group (Slovakia) s.r.o.

"Držím všetkým ľudom palce, pretože viem, že odpor niektorých podnikateľov na Slovensku voči nočným príplatkom bude obrovský. Držím však palce a verím, že návrh v parlamente nakoniec prejde," povedal. Ľudia pracujúci s ním vo fabrike v Lozorne na nočnej sa podľa neho tešia na avizované zvýšenie príplatkov za prácu v noci.

 

Riaditeľ firmy Fica pochválil za slušný výkon

Fico podľa svojich slov vyrobil počas nočnej smeny takmer 500 tzv. zvarkov (zvarených líšt na dverové obklady áut). "Pán premiér pracoval vynikajúco, pretože začiatočníci vyrobia 300 až 350 zvarkov. Pán premiér spravil 497 zvarkov, čo je slušný výkon na to, že túto prácu robil prvýkrát v živote," ohodnotil premiérov nočný výkon riaditeľ firmy Peter Žatkulák. Zabehnutý pracovník vyrobí približne 650 zvarkov. Firma IAC Group podľa Žatkuláka zatiaľ ešte nemá spočítané, koľko ju v nákladoch bude stáť zvýšenie nočných príplatkov.

Premiér absolvoval nočnú osemhodinovú pracovnú smenu ako prejav solidarity so zamestnancami, ktorí pracujú počas noci, víkendov a sviatkov a v súvislosti s navrhovaným zvýšením ich finančného ohodnotenia. "Berte to ako prejav najhlbšej solidarity voči ľuďom, ktorí pracujú v noci. Ako jednoduchý prejav solidarity," uviedol premiér v sobotu na brífingu. Na otázku, aké má pocity pred nočnou zmenou, priznal, že je zvyknutý rokovať v Bruseli od rána do druhého rána. Dodal, že manuálna práca počas noci bude ťažká, avšak chce si ju vyskúšať na vlastnej koži.

Do závodu v sobotu prišiel už skôr, aby bol poučený o bezpečnostných opatreniach a ďalších predpisoch a zaučený, čo bude počas nočnej zmeny robiť. Pôjde o zváranie líšt na dverové obklady áut. "Budem spájať špeciálne diely, ktoré pôjdu potom do malej pece, kde sa spájajú teplom," avizoval v sobotu Fico. Mzda za nočnú prácu sa v danom závode pohybuje okolo 70 eur, premiér však podpísal zmluvu o dobrovoľníckej činnosti.

Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, počas sobôt, nedieľ a sviatkov je časť opatrení koaličného sociálneho balíčka. Návrh novely zákona už predložili poslanci Smeru-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák, parlament by sa nimi mal zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi.

V novele Zákonníka práce navrhujú od mája budúceho roka zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 percent na 50 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. Zaviesť sa má aj nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ, a to vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách na hodinu.

Podľa opozície je nočná zmena premiéra  fraška, divadlo a snaha spomaliť pád preferencií

Opozícia odsúdila nočnú zmenu, ktorú odpracoval Robert Fico (Smer-SD) pri zváračke plastov vo firme IAC Group v logistickom parku v Lozorne. Predstavitelia OĽaNO, SaS i mimoparlamentného KDH ju označili za trápne divadlo, frašku a snahu spomaliť pád preferencií.

Podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča zažilo Slovensko počas poslednej noci bezprecedentné divadlo zo strany premiéra Fica, ktorý je desať rokov najmocnejším človekom v krajine, ale doteraz si na príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky nespomenul a jeho strana navyše pred polrokom nepodporila opozičný návrh OĽaNO na ich zvýšenie.

To Matovič označil za dvojitú zradu Fica na ľuďoch. „Keď sme na ten problém upozornili, tak miesto toho, aby zahlasoval, zakázal svojim poslancom hlasovať. Mňa a nás vyhlasoval za bláznov a nakoniec sa nehanbí od bláznov odkopírovať návrh, predložiť ho a robiť tu trápne divadielko niekde vo fabrike," kritizoval Matovič na nedeľnom brífingu pred Úradom vlády SR.

Predseda opozičnej SaS premiérovi odkázal, že by mal zostať v továrni. Jeho nočnú považuje za frašku. „Mal by zostať v tej fabrike a manuálne pracovať, pretože keď pracuje vlastnou hlavou, sú z toho len problémy a národohospodárske škody," citovala Sulíka hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. Ísť do fabriky na jednu nočnú je podľa Sulíka skôr zážitok ako seriózna práca.

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nočná zmena

Dôležité udalosti