Dôležitá rada Bukovského pre mamičky malých bábätok. Týka sa medu

Med - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Jedna látka v ňom môže spôsobiť aj smrteľnú infekciu.

Asi ste si zvykli na to, že Igor Bukovský odpovedá v Teleráne na vaše všetečné otázky týkajúce sa "zaručených rád o zdraví", ktoré ste našli na internete. Ako to už býva pravidlom, zaručené rady nemusia byť pravdivé.

Tentoraz sa diváčka Jana zaujímala o to, či je najvhodnejšie sladiť jedlo deväťmesačnému bábätku medom z domáceho zdroja. Odpoveď lekára bola negatívna.

"Dieťa by do roka života nemalo vôbec jesť med. Dôvodom je, že med, aj z najlepších zdrojov môže obsahovať baktériu clostridium botulinum (pozn. red. jej produktom je botulotoxín). Pre dospelých nie je nejako nebezpečná v tých dávkach, v akých sa to môže v mede vyskytnúť. Pre malé deti, ktoré ešte nemajú vybudované obranné mechanizmy, ale clostridium môže znamenať aj smrteľnú infekciu," vysvetlil Bukovský.

Pre malých drobcov odporúča sladiť jedlo obyčajným alebo trstinovým cukrom, ale aj javorovým sirupom, melasou i stéviou, ale nie listovou. 

Počuli ste už o látkach, ktoré majú podľa internetu zázračné liečivé účinky? Je to naozaj tak? Otázky posielajte na adresu poculsom@markiza.sk a MUDr. Igor Bukovský vám odpovie. Zaujímavé otázky odmeníme.


BRATISLAVA/Teleráno, zg
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti