Zobrali si úver a kúpili byt. Teraz im z ničoho nič hrozí, že oň prídu

Všetky peniaze, ktoré im zostali investovali do rekonštrukcie. Po prerobení bytu sa začali problémy.

Zobrali si úver a kúpili si byt. Bežná prax mnohých rodín. To, čo sa ale stalo pani Jarmile a jej partnerovi z Handlovej už také bežné nie je. Reálne hrozí, že prídu o byt, ktorý si len nedávno kúpili.

Hľadali byt na internete a nakoniec našli. Pani Jarmila sa ho rozhodla kúpiť v Handlovej cez realitnú kanceláriu. List vlastníctva bol v poriadku, nehovoril nič o plombe či ťarche.


Byt teda kúpili. Všetky peniaze, ktoré im zostali investovali do rekonštrukcie. Po prerobení bytu sa začali problémy. Z katastrálneho odboru dostali list, v ktorom bolo napísané, že na byte je plomba, je v katastrálnom konaní a že Slovenská sporiteľňa si žiada naspäť zapísať záložné právo.

Čo sa vlastne stalo? Pôvodný majiteľ bytu mal dlžoby. Záložné právo na nehnuteľnosť mala Slovenská sporiteľňa. Byt sa dostal do dražby, kde ho kúpila realitná kancelária. Ako noví majitelia prišli na kataster.

„Katastrálny odbor zapísal nového vlastníka bez všetkých ťarch preto, lebo takto to bolo skonštatované aj na dražbe," vyhlásil prednosta okresného úradu Trenčín Jozef Stopka.

V oznámení o dražbe sa to naozaj píše. Keďže tento dokument bol riadne overený, na katastri nič nepreverovali . Ozvala sa ale banka a žiadala, aby chybu opravili. Odmietli to.

„Následne záložný veriteľ požiadal odbor opravných prostriedkov okresného úradu v Trenčíne o opravu tejto chyby. Odbor opravných prostriedkov potvrdil rozhodnutie okresného úradu katastrálneho odboru v Prievidzi a návrh navrhovateľa zamietol," povedal Stopka.

Banka sa preto obrátila na súd a žaluje úrad.

„K výmazu záložného práva Slovenskej sporiteľne došlo v rozpore so zákonom. Sme presvedčení, že kataster v Prievidzi ako aj okresný úrad v Trenčíne postupovali a rozhodli v rozpore s právom aj so skutkovým stavom," uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Prednosta úradu sa ale bráni a tvrdí, že postupovali podľa katastrálneho zákona.

„Noví vlastníci sú vedľajší účastníci a jednoducho nemôžu byť porušené akýmkoľvek zásahom alebo opravou chyby ich vlastnícke práva," myslí si prednosta Stopka.

„Toto je dosť patová situácia pre toho kupujúceho, ktorý to vlastne kúpil. Má to také znaky, že tento kupujúci bol uvedený predávajúcim do omylu. Záleží, na ktorej strane vznikol tento omyl," povedal nám právnik Róbert Pietrik.

Tak si to teda zhrňme. Niekto v tomto prípade pochybil. Rodina, ktorá použila posledné peniaze na kúpu bytu to nebola, no predsa na ich domov môže mať banka záložné právo. Či to tak bude, rozhodne krajský súd v Trenčíne.

„Idú Vianoce a mne 10-ročná dcéra povie, maminka ja od ježiška nič nechcem, len aby sme mali toto v poriadku, aby nám nechodili listy, aby sme nechodili po súdoch," vyznala sa zdrvená majiteľka bytu, pani Jarmila Vallová.

HANDLOVÁ/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Handlová

Dôležité udalosti