Hendikepovaná žena po smrti matky požiadala o pomoc úrady. Ich odpoveď ju šokovala

Advokát si myslí, že takéto konanie úradov je morálnym bahnom spoločnosti.

Žije uväznená vo vlastnom tele. Bez pomoci druhých by si mladá žena s mozgovou obrnou neporadila. Našťastie mala mamu, ktorá sa o ňu starala. Keď mama zomrela, mysleli si, že navýšenie asistenčných hodín bude len formalitou. Mýlili sa. Nie je na to vraj žiadny dôvod.

Simone diagnostikovali po narodení detskú mozgovú obrnu. Bez pomoci druhých sa nevie pohnúť ani o centimeter. Napriek hendikepu vedie pestrý život. Študuje na vysokej škole, píše detské knihy i tancuje. Pomáhajú jej asistenti. O zvyšok sa vždy potom postarala mama.

Život mladej hendikepovanej ženy náhle zasiahla tragédia. Zomrela mama, ktorá vždy stála po jej boku. Domácnosť osirela. Simone požiadala zvýšenie asistencie zo 16 na 20 hodín denne. Odpoveď úradníkov ju šokovala.

„Počas sociálneho šetrenia neboli zistené žiadne nové skutočnosti, ktoré by zdôvodňovali nutnosť navýšenia počtu hodín osobnej asistencie," uviedla Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Simone žije s otčimom, ktorý ju neopustil a malou nevlastnou sestrou. Štyri hodiny asistencie navyše, o ktoré žiadajú, im chýbajú večer a v noci. Vtedy je otčim na všetko sám. Spať chodí o pol dvanástej. Pomoc potrebuje aj v noci. Oficiálne však Simone zvláda byť denne osem hodín bez pomoci.

Ústredie práce tvrdí, že Rozsah navrhovanej osobnej asistencie pri potrebnom počte osobných asistentov by zabezpečoval klientke pomoc aj v čase nočného odpočinku rovnako ako v čase života jej matky.

Advokát Simone Michal Ševčík to odmieta: "Ja tvrdím, že nie. Ak máte asistentov, ktorí majú vyčerpať 16 hodín osobnej asistencie, tak nech úrad práce dá takých asistentov, čo prídu medzi 22:00 a 6:00 ja neviem na pol hodinu. Toto konanie a jeho výsledok je tzv. morálnym bahnom tejto spoločnosti," myslí si advokát.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hendikep

Dôležité udalosti