Ako správne a efektívne kúriť v byte či dome? Ušetriť môžete desiatky eur

Plagát, ktorý propagoval prvý oficiálny medzištátny zápas Škótsko - Anglicko.
Zdroj: shutterstock/Multi-Share

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Odborníkov sme sa opýtali na jednoduché tipy, vďaka ktorým sa vyhnete vysokému účtu za plyn.

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Odborníkov sme sa opýtali na jednoduché tipy, vďaka ktorým sa vyhnete vysokému účtu za plyn.

Zbytočne nekúrte

Ak teplotu v miestnosti znížite o jeden stupeň, ušetríte až šesť percent nákladov na kúrenie, čo predstavuje približne jedno euro na deň. Teplota v obývačke by mala byť 20 až 22 stupňov. V bytoch táto teplota predstavuje polohu medzi tretím a štvrtým stupňom.

V noci stačí v spálni a v miestnostiach, v ktorých sa spí, udržiavať teplotu na osemnástich stupňoch. Na radiátore preto nastavte polohu medzi druhým a tretím stupňom.


Nevypínajte kúrenie

Pri dlhšej neprítomnosti kúrenie nevypínajte. Po návrate by ste studenú domácnosť museli vykurovať odznovu. Ak teda plánujete predĺžený víkend mimo domu, nastavte teplotu na 16 stupňov. Radiátory v bytoch znížte na druhý stupeň.

Správne vetrajte

Pri vetraní uniká oknom aj teplo, preto vetrajte nárazovo. Vypnite radiátory a na pár minút otvorte okno dokorán tak, aby sa nestihli ochladiť steny, ale aby sa zároveň stihol vymeniť vzduch v miestnosti. „Vetračky" totiž vypúšťajú veľa tepla, ale prinášajú málo čerstvého vzduchu.

Prečítajte si tiež:

Nezakrývajte radiátor

Radiátor efektívne funguje, ak vo svojom okolí nemá žiadnu prekážku. Preto by ste ho nemali zakrývať napríklad dlhými záclonami. Takisto sa neodporúča sušiť na ňom oblečenie. Inak hrozí, že stratíte až štvrtinu energie.

Použite žalúzie

Po západe slnka zatiahnite žalúzie. Zabránite tak rýchlej strate tepla a môžete ušetriť približne štyri percentá energie.

Investujte do zateplenia

Chýbajúce zateplenie spôsobuje najväčšie tepelné straty. Cez nezateplené steny unikne viac ako pätina tepla. Spočiatku drahšia investícia sa vám však do niekoľkých rokov vráti naspäť.


BRATISLAVA/mal

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.